| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy dopłaty do zasiłku chorobowego wpływają na koszty uzyskania przychodu

Czy dopłaty do zasiłku chorobowego wpływają na koszty uzyskania przychodu

Dokonujemy zmian w regulaminach płacowych. Po ich wejściu w życie pracownikom będzie przysługiwało wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% i uzupełnienie ze środków zakładu zasiłku chorobowego do 100% podstawy jego wymiaru. Czy od kwot tych drugich uzupełnień należy stosować pracownicze koszty uzyskania przychodów?

RADA
Ustalając kwoty do wypłaty za miesiące, w których chorujący pracownik otrzyma od pracodawcy wynagrodzenie chorobowe lub dodatek uzupełniający zasiłek chorobowy do 100% podstawy, należy uwzględniać zryczałtowane koszty uzyskania przychodów.

UZASADNIENIE
Przychodami są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania.

Do przychodów ze stosunku pracy zaliczamy wynagrodzenie chorobowe wypłacane za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym. Jest ono wypłacane ze środków pracodawcy w wysokości 80% podstawy lub wyższej (ustalonej w przepisach obowiązujących w zakładzie).

Taki sam charakter (przychodu ze stosunku pracy) mają dodatki uzupełniające zasiłek chorobowy do 100% podstawy, wypłacane przez pracodawców z własnych środków na podstawie przepisów prawa pracy obowiązujących w firmie.

Pracownicze zryczałtowane koszty uzyskania przychodów stosuje się raz w miesiącu do jakiejkolwiek wypłaty należnej ze stosunku pracy, także do takiego dodatku uzupełniającego.

Natomiast zasiłki chorobowe są zaliczane do tzw. przychodów z innych źródeł. Do przychodów z innych źródeł nie stosuje się zaś kosztów uzyskania przychodów.

Dotychczas dokonując wypłat za miesiąc czy miesiące, w których pracownik otrzymywał wyłącznie zasiłek chorobowy, nie mogli Państwo stosować kosztów uzyskania przychodów.

Gdyby jednak w miesiącu, w którym pracownik przez cały czas choruje, dokonali Państwo na jego rzecz jakiejś wypłaty zaliczanej do przychodów ze stosunku pracy, np. premii, to przy obliczaniu zaliczki na podatek od takiej wypłaty powinni Państwo pomniejszyć jej podstawę o pełne miesięczne koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy.

Dodatki uzupełniające zasiłek chorobowy nie są zaliczane do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.


Podstawa prawna:
• art. 10 ust. 1, art. 12, art. 20 ust. 1 i ust. 2, art. 22, art. 23 i art. 31 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
• § 2 ust. 1 pkt 25 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
• art. 92 Kodeksu pracy.

 

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »