| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy należy uzupełnić wypłacone na początku roku świadczenie urlopowe

Czy należy uzupełnić wypłacone na początku roku świadczenie urlopowe

W naszej firmie jest zatrudnionych 16 osób. Na początku lutego wypłaciliśmy jednemu z naszych pracowników świadczenie urlopowe (w ostatnim dniu przed jego wyjazdem na 3-tygodniowy urlop). Ponieważ nie była nam jeszcze znana kwota odpisu na bieżący rok, wypłaty świadczenia dokonaliśmy opierając się na kwocie odpisu obowiązującej w roku ubiegłym. Czy teraz możemy uzupełnić pracownikowi kwotę świadczenia do wysokości odpisu podstawowego? Jeżeli tak, to czy kwota uzupełnienia będzie zwolniona ze składek?


Wysokość świadczenia urlopowego ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Wyjątkiem jest świadczenie urlopowe dla pracowników młodocianych – zawsze przysługuje w całości, ale jego maksymalna wysokość wynosi od 5% do 7% tego wynagrodzenia.

W 2007 r. maksymalna wysokość świadczeń urlopowych wynosi:
• dla zatrudnionych w szczególnie uciążliwych warunkach pracy – 1072,80 zł,
• dla pracowników młodocianych w I roku nauki – 107,28 zł,
• dla pracowników młodocianych w drugim roku nauki – 128,74 zł,
• dla pracowników młodocianych w trzecim roku nauki – 150,19 zł,
• dla pozostałych pracowników – 804,60 zł.




Podstawa prawna:

  • art. 3, art. 5 ust. 1–3 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 21 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 19 lutego 2007 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2006 r. i w drugim półroczu 2006 r. (MP nr 14, poz. 146).

 

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »