| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy świadczenia wypłacane choremu nauczycielowi wchodzą do podstawy składek i podatku

Czy świadczenia wypłacane choremu nauczycielowi wchodzą do podstawy składek i podatku

Od niedawna zajmuję się sprawami pracowniczymi w placówce oświatowej. Mam wątpliwości dotyczące wypłat z funduszu zdrowotnego dla nauczycieli. Czy takie wypłaty, dokonywane w związku z chorobą nauczyciela, są opodatkowane i oskładkowane?

RADA
Od wypłacanych nauczycielom zasiłków z funduszu zdrowotnego z tytułu długotrwałej choroby nie opłaca się składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Świadczeń tych również nie opodatkowujemy, przy czym w tym przypadku przepisy ograniczają kwotę objętą zwolnieniem.

UZASADNIENIE

Przepisy podatkowe wyłączają z opodatkowania zapomogi otrzymane przez podatnika w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci. Zwolnienie to jest jednak ograniczone do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł. Podobny zapis, ale już bez ograniczenia kwotowego, znajduje się w przepisach ubezpieczeniowych.

Ministerstwo Finansów już w 1995 r. wypowiedziało się, że zasiłki pieniężne wypłacane nauczycielom oraz nauczycielom emerytom i rencistom na podstawie art. 72 Karty Nauczyciela na pomoc zdrowotną, mają charakter zapomogi z tytułu długotrwałej choroby (pismo z 24 marca 1995 r. nr PO 5/6-2440-0445/95).

Z powyższego wynika, że od wypłaconych nauczycielom zasiłków z funduszu zdrowotnego nie musi Pani liczyć ani składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń, ani podatku, pamiętając jednak o ograniczeniu kwoty zwolnionej z opodatkowania.

Przykład:
Długotrwale chorującemu nauczycielowi przyznano z funduszu zdrowotnego zasiłek o charakterze zapomogi na pokrycie kosztów związanych z koniecznością odbycia operacji. Zasiłek został wypłacony w kwocie 3100 zł. Świadczenie to jest w pełni zwolnione z oskładkowania. Natomiast kwotę 820 zł (3100 zł - 2280 zł) należy włączyć do podstawy opodatkowania.

Nauczyciele przebywający na zwolnieniu lekarskim mają też prawo do świadczeń chorobowych na ogólnych zasadach. Za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym przysługuje im wynagrodzenie gwarantowane na podstawie art. 92 Kodeksu pracy, a od 34. dnia choroby otrzymują zasiłek chorobowy. W przypadku dłuższej choroby może to być również świadczenie rehabilitacyjne, które jest przyznawane po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (w przypadku nauczycieli także urlop dla poratowania zdrowia).

Od wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłków (w tym świadczenia rehabilitacyjnego) nie powinna Pani liczyć składek na ubezpieczenia społeczne. Natomiast wspomniane wynagrodzenie należy uwzględnić przy składkach zdrowotnych. Z kolei do podstawy wymiaru podatku przyjmujemy zarówno wynagrodzenie gwarantowane, jak i zasiłki.


Podstawa prawna:

  • art. 72 ust. 1 Karty Nauczyciela,
  • art. 12 ust. 1, art. 20 ust. 1 i ust. 2, art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1 i ust. 2, art. 20 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74),
  • art. 81 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.),
  •  § 2 ust. 1 pkt 22 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).


Orzecznictwo uzupełniające:
1. Wysokość środków przeznaczonych na ochronę zdrowia powinna określać uchwała budżetowa, zaś pozostałe zagadnienia, w tym wskazywanie podmiotów uprawnionych do świadczeń, pozostaje poza zakresem kompetencji rady powiatu.
2. Rada powiatu, jako organ prowadzący szkołę, nie jest uprawniona do podejmowania uchwał w sprawie wysokości i zasad udzielania pomocy dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej. Jest natomiast obowiązana do przeznaczania odpowiednich środków finansowych na ten cel w budżecie (art. 72 ust. 1 Karty Nauczyciela). (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 września 2000 r., SA/Rz 420/00, OwSS 2001/2/59)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »