| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Wynagrodzeniowe i pozawynagrodzeniowe świadczenia pieniężne

Wynagrodzeniowe i pozawynagrodzeniowe świadczenia pieniężne

Do składników wynagrodzenia należą tylko te świadczenia pieniężne, które są związane z wykonywaniem pracy na zajmowanym stanowisku, np. premie.

Prawo do dodatków z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych lub z tytułu pracy w porze nocnej przysługuje pracownikowi, jeśli czas wykonywania obowiązków pracowniczych odpowiednio przekraczał obowiązujące pracownika normy czasu pracy lub przypadał na porę nocną ustaloną u pracodawcy. Takie samo znaczenie mają ryczałty za pracę nadliczbową lub pracę w porze nocnej. Są one bowiem gwarantowane w umowach o pracę pracowników, którzy co do zasady wykonują pracę nadliczbową. A zatem nie rekompensują zwykłego nakładu pracy, lecz dodatkowo włożony przez pracownika wysiłek.

Do dodatkowych składników wynagrodzenia należą również wszelkiego rodzaju dodatki uzależnione od innych niż nadgodziny czy pora nocna czynników, np. dodatek za wysługę lat (tzw. dodatek stażowy) czy dodatek funkcyjny.

Podobny charakter ma premia przyznawana pracownikowi, który spełnił określone przesłanki uprawniające do jej nabycia.

WAŻNE!

Postanowienia regulaminu wynagradzania albo umowy o pracę, dające pracownikom prawo do premii, powinny określać konkretne przesłanki, których spełnienie warunkuje jej wypłacenie.

Przykład

Pracownikowi przysługuje comiesięczna premia regulaminowa w wysokości do 1500 zł. Na podstawie zapisów regulaminu wynagradzania obowiązującego w A. Sp. z o.o. premia przysługuje, jeśli pracownik w danym miesiącu kalendarzowym wykonywał swoje obowiązki sumiennie i rzetelnie, a ponadto nie opuścił w związku z chorobą więcej niż 3 dni pracy.

Zarówno podstawowe (zasadnicze miesięczne lub godzinowe oraz prowizja), jak i dodatkowe (np. dodatki i ryczałty z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych czy pracy porze nocnej oraz premie) składniki wynagrodzenia wchodzą do podstawy innych pochodnych wynagrodzeń, np. wynagrodzenia chorobowego, za czas urlopu wypoczynkowego czy za czas płatnych zwolnień od pracy.

Ponadto pracownik ma prawo domagać się ich wypłaty na drodze postępowania przed sądem pracy. Mają one bowiem charakter roszczeniowy. Po spełnieniu określonych przesłanek lub wystąpieniu określonych okoliczności (np. wykonanie pracy, osiągnięcie określonego utargu) pracownik nabywa do nich prawo, a pracodawca ma obowiązek dokonania ich wypłaty.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK