| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Nie wywalczysz w sądzie premii

Nie wywalczysz w sądzie premii

Otrzymanie premii uznaniowej zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy. Zapisy regulaminu wynagradzania lub układu zbiorowego pracy przewidujące prawo do tego świadczenia są niejednoznaczne i wywołują wiele wątpliwości co do charakteru premii i możliwości skutecznego dochodzenia jej wypłaty przed sądem.

Przykład

Jolanta J. była zatrudniona jako kierownik sklepu. Obowiązujący u jej pracodawcy regulamin wynagradzania przewidywał, że dyrektor przyznaje prawo do premii kwartalnej, która dla kierowników sklepów wynosi 30% ich wynagrodzenia zasadniczego. Dyrektor przyznał Jolancie J. premię, ale z uwagi na trudną sytuację finansową firmy zdecydował, że będzie ona wynosić tylko 5% jej wynagrodzenia miesięcznego. Jolanta J., nie zgadzając się z tym, złożyła pozew do sądu pracy i zażądała zasądzenia na jej rzecz premii w wysokości ustalonej w regulaminie wynagradzania. Pracodawca wniósł o oddalenie powództwa, podnosząc, że premia ma charakter uznaniowy i nie ma podstaw do dochodzenia jej zapłaty przed sądem. Sąd jednak uwzględnił powództwo Jolanty J. i uznał, że brak było podstaw do obniżenia wysokości premii, gdyż jej wysokość wynikała jednoznacznie z treści regulaminu wynagradzania.

Skutki nieroszczeniowego charakteru premii

Ponieważ premia uznaniowa nie ma charakteru roszczeniowego, nie stanowi też obligatoryjnego składnika wynagrodzenia za pracę i wobec tego nie mieści się w pojęciu:

  • wynagrodzenia w rozumieniu art. 172 k.p.,
  • wynagrodzenia w rozumieniu § 6 rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop,
  • innych świadczeń ze stosunku pracy.

Z analizy przepisu § 6 rozporządzenia MPiPS wynika, że chodzi w nim tylko o świadczenia mające obowiązkowy charakter (a to dlatego, że zawarte w nim wyliczenie świadczeń, które zostały wyłączone z wynagrodzenia urlopowego, dotyczy tylko obowiązkowych należności ze stosunku pracy). Jednoznacznie wskazywał na to również Sąd Najwyższy, podnosząc, że tzw. premia uznaniowa, która nie ma charakteru roszczeniowego, nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę i wobec tego nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia urlopowego (I PKN 17/00).

Podstawa prawna:

  • wyroki Sądu Najwyższego z:

– 6 czerwca 2000 r. (I PKN 705/99, OSNP 2001/24/713),

– 20 lipca 2000 r. (I PKN 17/00, OSNP 2002/3/77),

  • wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 18 lutego 1991 r. (III APr 18/90, OSA 1991/2/7).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »