| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Nie wywalczysz w sądzie premii

Nie wywalczysz w sądzie premii

Otrzymanie premii uznaniowej zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy. Zapisy regulaminu wynagradzania lub układu zbiorowego pracy przewidujące prawo do tego świadczenia są niejednoznaczne i wywołują wiele wątpliwości co do charakteru premii i możliwości skutecznego dochodzenia jej wypłaty przed sądem.

Może być i taka sytuacja, że regulamin ten wprawdzie będzie przewidywał prawo do premii, ale nie będzie zawierał żadnych obiektywnych przesłanek i zasad przyznawania premii lub ustalania jej wysokości, pozostawiając to swobodnemu uznaniu pracodawcy. W takim przypadku premia ta będzie miała charakter uznaniowy. Podobnie wskazywał Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 18 lutego 1991 r. (III APr 18/90), uznając, że skoro regulamin przyznawania premii motywacyjnej nie precyzuje szczegółowych i sprawdzalnych kryteriów ustalania jej wysokości, to pracownik nie może w postępowaniu sądowym skutecznie podważać oceny zakładu pracy co do wysokości tej premii, gdyż ma ona w istocie charakter nagrody.

Przykład

Adam Z. był zatrudniony jako przedstawiciel handlowy w spółce X. W jego umowie o pracę wskazano, że ma prawo do premii uznaniowej w wysokości do 25% wynagrodzenia. Układ zbiorowy pracy obowiązujący w tej spółce nie określał jednak w żaden sposób warunków uzyskania prawa do tej premii. Był w nim zawarty jedynie zapis, że o wypłacie premii pracownikom decyduje prezes zarządu po zasięgnięciu opinii przełożonych pracownika. Prezes zarządu postanowił nie przyznawać premii Adamowi Z. Po otrzymaniu informacji o odmowie wypłaty premii Adam Z. wniósł pozew do sądu pracy, domagając się zasądzenia tytułem premii kwoty 2900 zł. Wskazywał, że jego przełożony pozytywnie ocenił jego pracę i powinien on otrzymać premię w wysokości ustalonej w umowie. Spółka X wniosła o oddalenie powództwa, wskazując, że premia miała charakter uznaniowy. Sąd oddalił powództwo, przyjmując, że premia miała cechy premii uznaniowej i brak jest podstaw do żądania jej wypłaty przed sądem.

Mieszane rodzaje premii

Należy zaznaczyć, że w praktyce występują także i mieszane rodzaje premii polegające np. na tym, że samo przyznanie premii ma charakter uznaniowy, ale w razie przyznania przez pracodawcę prawa do premii, regulamin określa konkretny sposób wyliczania jej wysokości. W takim przypadku pracownik, któremu pracodawca przyznałby prawo do premii, będzie mógł skutecznie dochodzić jej zapłaty przed sądem.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK