| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Nie wywalczysz w sądzie premii

Nie wywalczysz w sądzie premii

Otrzymanie premii uznaniowej zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy. Zapisy regulaminu wynagradzania lub układu zbiorowego pracy przewidujące prawo do tego świadczenia są niejednoznaczne i wywołują wiele wątpliwości co do charakteru premii i możliwości skutecznego dochodzenia jej wypłaty przed sądem.

Może być i taka sytuacja, że regulamin ten wprawdzie będzie przewidywał prawo do premii, ale nie będzie zawierał żadnych obiektywnych przesłanek i zasad przyznawania premii lub ustalania jej wysokości, pozostawiając to swobodnemu uznaniu pracodawcy. W takim przypadku premia ta będzie miała charakter uznaniowy. Podobnie wskazywał Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 18 lutego 1991 r. (III APr 18/90), uznając, że skoro regulamin przyznawania premii motywacyjnej nie precyzuje szczegółowych i sprawdzalnych kryteriów ustalania jej wysokości, to pracownik nie może w postępowaniu sądowym skutecznie podważać oceny zakładu pracy co do wysokości tej premii, gdyż ma ona w istocie charakter nagrody.

Przykład

Adam Z. był zatrudniony jako przedstawiciel handlowy w spółce X. W jego umowie o pracę wskazano, że ma prawo do premii uznaniowej w wysokości do 25% wynagrodzenia. Układ zbiorowy pracy obowiązujący w tej spółce nie określał jednak w żaden sposób warunków uzyskania prawa do tej premii. Był w nim zawarty jedynie zapis, że o wypłacie premii pracownikom decyduje prezes zarządu po zasięgnięciu opinii przełożonych pracownika. Prezes zarządu postanowił nie przyznawać premii Adamowi Z. Po otrzymaniu informacji o odmowie wypłaty premii Adam Z. wniósł pozew do sądu pracy, domagając się zasądzenia tytułem premii kwoty 2900 zł. Wskazywał, że jego przełożony pozytywnie ocenił jego pracę i powinien on otrzymać premię w wysokości ustalonej w umowie. Spółka X wniosła o oddalenie powództwa, wskazując, że premia miała charakter uznaniowy. Sąd oddalił powództwo, przyjmując, że premia miała cechy premii uznaniowej i brak jest podstaw do żądania jej wypłaty przed sądem.

Mieszane rodzaje premii

Należy zaznaczyć, że w praktyce występują także i mieszane rodzaje premii polegające np. na tym, że samo przyznanie premii ma charakter uznaniowy, ale w razie przyznania przez pracodawcę prawa do premii, regulamin określa konkretny sposób wyliczania jej wysokości. W takim przypadku pracownik, któremu pracodawca przyznałby prawo do premii, będzie mógł skutecznie dochodzić jej zapłaty przed sądem.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK