| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Dodatek stażowy w urzędzie gminy

Dodatek stażowy w urzędzie gminy

Jestem od 25 lat nauczycielem wychowania fizycznego w gminnej szkole podstawowej. Jednocześnie w 2003 r. podjąłem pracę w urzędzie gminy w wydziale kultury w niepełnym wymiarze czasu pracy. W szkole mam wypłacany dodatek stażowy za 20 lat pracy, natomiast w gminie tylko 6%. Uważam, że nieprawidłowo wyliczono mi dodatki, gdyż pracodawcą w obu przypadkach jest gmina. Mój pracodawca twierdzi, że dodatek stażowy w urzędzie może uwzględniać jedynie pracę w urzędzie gminy. Czy ma racje?

Tak, ponieważ pracownikowi samorządowemu do stażu pracy nie wlicza się niezakończonych okresów zatrudnienia. Dlatego, ustalając wysokość dodatku stażowego, wzięto pod uwagę tylko okres pracy w urzędzie gminy.

Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje pracownikowi samorządowemu po 5 latach pracy w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy następny rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego (art. 38 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych – DzU nr 223, poz. 1458 ze zm.). Należy pamiętać, że do okresów pracy uprawniających pracownika samorządowego do dodatku za wieloletnią pracę wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Jednak w przypadku gdy praca w urzędzie stanowi dodatkowe zatrudnienie, do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego (§ 7 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych – DzU nr 50, poz. 398). W tej sytuacji, ustalając wysokość dodatku stażowego w urzędzie gminy, należy wziąć pod uwagę okres pracy w gminie (6 lat) oraz ewentualnie inne zakończone okresy zatrudnienia. Okres zatrudnienia w szkole nie może być wliczony do uprawnień do dodatku stażowego w gminie, gdyż zatrudnienie w szkole trwa równocześnie i nie zostało zakończone.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

LeftHand

Firma LeftHand od ponad 15 lat istnieje na rynku oprogramowania księgowego na systemy Linux i Windows.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »