| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Przegląd rynku wynagrodzeń według Raportów Płacowych Advisory Group TEST Human Resources

Przegląd rynku wynagrodzeń według Raportów Płacowych Advisory Group TEST Human Resources

Rok 2009 rozpoczął się widmem kryzysu ekonomicznego. Mimo że upadki międzynarodowych firm o wieloletniej tradycji napawają niepokojem, a wzrost deficytu budżetowego nadal postępuje, to polski rynek dobrze rokuje na przyszłość. Powody do optymizmu dodatkowo podsyca awans Polski na siódmą pozycję wśród gospodarek Unii Europejskiej.

Pion HR

Dział personalny jest jednym z niewielu, w których odnotowano wzrost wynagrodzeń. Jaka jest przyczyna tego, że te ciągle niedocenianie działy w czasach kryzysu odnotowują podwyżki płac? Odpowiedź może być zaskakująca, bo na pewno przyczyna nie leży we wzroście strategicznym w strukturach firmy. Poniekąd wzrost wynika z tego, że zasoby ludzkie generują duże obciążenie dla firm, a więc optymalne nimi zarządzanie wymaga większego wysiłku, zaangażowania, a także specjalistów. Firmy o słabszej pozycji tak samo muszą uważać na koszty pracownicze, ale co w sytuacji, kiedy nie stać ich na wzmocnienie komórki HR? Więcej obowiązków wykonywanych przez tę samą liczbę osób musi zostać jakoś zrekompensowane.

Dział zakupów, sprzedaż i księgowość

Zakupy to dział, w którym optymalizacja kosztów nabiera pełnego znaczenia. Czas kryzysu zmusza pracowników tego działu do szukania ponadstandardowych rozwiązań, za co warto wynagradzać ich lepiej.

Sprzedaż to komórka, która utrzymuje pożądane dochody w firmie. I mimo realnej obniżki płacy, wysokiej klasy sprzedawcy mogą spać spokojnie.

Znaczne spadki w księgowości to pochodna działań firmy, na podstawie których przenosi się działalność księgową do firm zewnętrznych, gdzie realizacja usług może generować dodatkowe oszczędności.

Dział jakości, obsługa klienta, pion administracyjny

Ostatnim działem, w którym widać wzrosty wynagrodzeń, jest dział jakości. Łączy się to ze strategią, która każe podnosić jakość swoich usług i produktów, aby zyskać przewagę konkurencyjną i zagarnąć kolejny obszar rynku. Spore spadki widać także w obsłudze klienta, aczkolwiek korekty wynagrodzeń upatrywałbym w kurczeniu się zasobów ludzkich, które w okresie koniunktury zostały mocno powiększone. Pion administracyjny z reguły stanowi w strukturze firmy dział generujący koszty, niezarabiający na siebie. Dlatego naturalnym procesem jest redukcja kosztów i etatów w tym obszarze działalności firmy. Podobnie jest w logistyce oraz produkcji, chociaż najniższe stawki wynagrodzeń u pracowników produkcyjnych nie pozwalają na zbyt duże posunięcia w tej materii.

@RY1@i13/2009/007/i13.2009.007.000.0038.101.jpg@RY2@

@RY1@i13/2009/007/i13.2009.007.000.0038.102.jpg@RY2@

@RY1@i13/2009/007/i13.2009.007.000.0038.103.jpg@RY2@

@RY1@i13/2009/007/i13.2009.007.000.0038.104.jpg@RY2@

 

Polecamy artykuły

Autor:

starszy konsultant Advisory Group TEST Human Resources

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK