| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Przegląd rynku wynagrodzeń według Raportów Płacowych Advisory Group TEST Human Resources

Przegląd rynku wynagrodzeń według Raportów Płacowych Advisory Group TEST Human Resources

Rok 2009 rozpoczął się widmem kryzysu ekonomicznego. Mimo że upadki międzynarodowych firm o wieloletniej tradycji napawają niepokojem, a wzrost deficytu budżetowego nadal postępuje, to polski rynek dobrze rokuje na przyszłość. Powody do optymizmu dodatkowo podsyca awans Polski na siódmą pozycję wśród gospodarek Unii Europejskiej.

Płace w działach

Warto zwrócić uwagę na piony występujące w firmach oraz przyjrzeć się bliżej, jak zmieniały się zarobki pracowników w tych działach.

Optymalizacja kosztów to naczelna zasada, jaką kierują się dzisiaj przedsiębiorstwa. Przed każdym z działów postawiono takie wytyczne mniej lub bardziej wyraźnie, niemniej każdy musi się z nimi liczyć. W poszczególnych działach realizacja takiej strategii wygląda zupełnie inaczej, co skutkuje także inną polityką płacową.

Finanse oraz rozwój

Dział finansów bez względu na to, w jakiej fazie znajduje się gospodarka, musi realizować swoje podstawowe funkcje. Tworzenie polityki budżetowej i jej realizacja, czy też tworzenie planów finansowych nie jest uzależnione koniunkturalnie. Dlatego też obniżki wynagrodzeń nie wpływają drastycznie na poziom pracy finansistów.

Inna sytuacja występuje w dziale rozwoju, którego działalność opiera się między innymi na wprowadzaniu i opracowywaniu nowych procesów technologicznych czy projektach badawczych. Inwestorzy podejmowanie ryzyka związanego z wprowadzaniem nowych produktów i rozwiązań na rynek odkładają na później. W takiej sytuacji cięcie kosztów w dziale rozwoju wydaje się być uzasadnione.

Marketing, informatyka, dział inżynieryjny

Standardowo kryzys rozumie się jako ryzyko związane z pogorszeniem sytuacji na rynku. Jednak są firmy, które traktują kryzys jako szansę na wzmocnienie swojej pozycji. To trudne zadanie często rodzi się w dziale marketingu, a więc rośnie jego znaczenie w tym czasie. W związku z tym specjaliści od marketingu nieznacznie tylko odczuli obniżenie płac.

Dział informatyki jest chyba jednostką, do której w firmie podchodzi się z największym szacunkiem. Bez sprawnie działającego systemu informatycznego w firmie nie można funkcjonować, dlatego też obniżki w tym dziale przyznawane są z dużą ostrożnością i przybierają raczej charakter korekty.

Pion inżynieryjny należy również do takich, które muszą utrzymywać wysoką wydajność na całym etapie procesu produkcyjnego. Poza tym, biorąc pod uwagę niską dostępność inżynierów na polskim rynku, nie dziwi fakt, że spadek wynagrodzeń w porównaniu z jesienią miał raczej charakter symboliczny.

Czytaj także

Autor:

starszy konsultant Advisory Group TEST Human Resources

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK