| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Przegląd rynku wynagrodzeń według Raportów Płacowych Advisory Group TEST Human Resources

Przegląd rynku wynagrodzeń według Raportów Płacowych Advisory Group TEST Human Resources

Rok 2009 rozpoczął się widmem kryzysu ekonomicznego. Mimo że upadki międzynarodowych firm o wieloletniej tradycji napawają niepokojem, a wzrost deficytu budżetowego nadal postępuje, to polski rynek dobrze rokuje na przyszłość. Powody do optymizmu dodatkowo podsyca awans Polski na siódmą pozycję wśród gospodarek Unii Europejskiej.

Pracownicy szeregowi

Nieco zastanawiający może być niewielki spadek płac na stanowiskach szeregowych. 76 zł nie jest być może porażającą kwotą, ale takie uszczuplenie pensji pracowników na najniższych szczeblach może być dla nich mocno odczuwalne. Obniżki płac w tej grupie nie były jedynym przeciwdziałaniem firm na spadek obrotów. Często firmy sięgały po drastyczne rozwiązania i po prostu zwalniały pracowników, co dawało szybkie i znaczne oszczędności, ale, niestety, tylko doraźne. Za jakiś czas pojawi się potrzeba rekrutacji i szkolenia nowych pracowników, co może skutecznie pochłonąć wypracowane nadwyżki. Zwolnienia sprawiają jednak, że na rynku pojawia się więcej chętnych do pracy, a więc i pracodawcy mogą dyktować warunki dla nich korzystne. Jednoznacznie dla pracowników szeregowych ich rynek się skończył.

Wykres 1 pokazuje, że poza zarządem płace na wszystkich poziomach spadały.

Firmy o kapitale polskim i zagranicznym

Jeśli przyjrzymy się płacom w firmom polskich, zauważymy, że wniosek wynikający z pierwszego wykresu został skorygowany także o zarząd. Rodzimi przedsiębiorcy zareagowali na kryzys większymi obniżkami płac, chociaż, jak wiemy, spadki wynagrodzeń są wypadkową wielu innych czynników. Na komentarz zasługuje dodatkowo fakt, że różnica pomiędzy płacami z badania jesiennego i wiosennego przybrała znacznie większą dysproporcję. Dyrektorzy stracili 1845 zł, kierownicy 393 zł, specjaliści 585 zł i pracownicy szeregowi 278 zł.

Firmy zagraniczne powszechnie postrzegane na naszym rynku jako lepiej płacące i w tym zestawieniu wypadają korzystniej niż rodzimi przedsiębiorcy. Zarządy tych firm odnotowywały wzrosty wynagrodzeń rzędu 1967 zł, co zapewne wpłynęło na podniesienie średniej w całej próbie. Zgodnie z trendem firmy te obniżyły wynagrodzenia dyrektorów średnio o 448 zł, co i tak stanowi sporą różnicę w stosunku do obniżek w firmach polskich. Kierownicy to jedna z dwóch grup pracowniczych, która w firmach zagranicznych odnotowała wzrost wynagrodzenia. Bardziej znaczący wzrost nastąpił wśród pracowników samodzielnych, co może wskazywać na to, że czas kryzysu jest dobrym momentem na ściąganie do swoich firm wysokiej klasy specjalistów.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK