| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy w umowie o pracę można pominąć składnik wynagrodzenia zapisany w regulaminie wynagradzania

Czy w umowie o pracę można pominąć składnik wynagrodzenia zapisany w regulaminie wynagradzania

Zawarliśmy z pracownicą sklepu umowę o pracę na 3-miesięczny okres próbny. Ustaliliśmy wynagrodzenie zasadnicze, ale pominęliśmy premię prowizyjną za utargi, którą przewiduje regulamin wynagradzania, ze względu na brak doświadczenia pracownicy. Ustaliliśmy ustnie, że jeżeli pracownica będzie dobrze wywiązywała się ze swoich obowiązków, to przedłużymy jej umowę i będzie również otrzymywała premię. Czy postąpiliśmy prawidłowo?

Przepisy regulaminu wynagradzania nie mają zastosowania, jeżeli prawo do poszczególnych składników wynagrodzenia i ich wysokość zostały dla pracownika określone korzystniej w umowie o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 22 września 1999 r., I PKN 262/99; OSNP 2001/2/35).

Wynagrodzenie jako element warunków zatrudnienia należy do zakresu ochrony przed dyskryminacją. Obejmuje ono wszelkie składniki wynagrodzenia oraz inne świadczenia związane z pracą przyznane pracownikom zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej. Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za taką samą pracę lub o takiej samej wartości. Praca o jednakowej wartości to taka, której wykonywanie wymaga od pracownika porównywalnych kwalifikacji zawodowych, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

Pracownik, który uważa, że jest dyskryminowany ze względu na różne wynagrodzenia wśród pracowników, może wystąpić do sądu, ale to on będzie musiał udowodnić, że nastąpiło dyskryminujące zróżnicowanie wynagrodzeń. Na pracodawcy będzie ciążył natomiast obowiązek wykazania obiektywnych przyczyn uzasadniających wypłacanie pracownikom pensji w różnej wysokości.

WAŻNE!

Żadna umowa o pracę nie może być sprzeczna z przepisami prawa pracy, ani zawierać mniej korzystnych postanowień niż przepisy prawa pracy.

Podstawa prawna

  • art. 18 § 1–2, art. 183c, art. 29 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Z punktu widzenia naruszenia zasady równego traktowania nie ma znaczenia, czy chodzi o jednakową pracę, czy o pracę jednakowej wartości. Podkreślenia wymaga, że chodzi o konieczność wykazania porównywalnych, a nie identycznych, kwalifikacji, odpowiedzialności i wysiłku. Mogą więc w tym zakresie występować pewne różnice, niemające jednak zasadniczego znaczenia. (Wyrok Sądu Najwyższego z 22 lutego 2007 r., I PK 242/06)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gajewska – Cygan

Właścicielka i dyrektor zarządzającym w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »