| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Dodatek stażowy a podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego

Dodatek stażowy a podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego

Pracownik, który jest zatrudniony w naszym urzędzie gminy, chorował przez 182 dni. Obecnie jest na świadczeniu rehabilitacyjnym. Jednym z dodatków, który otrzymują zatrudnieni u nas pracownicy, jest dodatek stażowy. Czy wliczyć go do podstawy świadczenia rehabilitacyjnego, czy wypłacać dodatek pracownikowi w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego?

Powinni Państwo jednocześnie prawidłowo ustalić od dodatku stażowego składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Zwolnione ze składek są te składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku. Takie postanowienie o wypłacaniu składników wynagrodzenia w okresach niewykonywania pracy powinno być zapisane w obowiązującym u pracodawcy układzie zbiorowym pracy lub w przepisach o wynagradzaniu. Oznacza to, że jeżeli przez cały miesiąc pracownik pobierał świadczenie rehabilitacyjne i otrzymał również dodatek stażowy, to ten dodatek nie jest oskładkowany. W sytuacji gdy w danym miesiącu pracownik chorował i pracował, dodatek jest zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, ale tylko w tej części, która przypadała na czas zwolnienia. Część przysługująca za dni pracy wchodzi do podstawy wymiaru składek.

Świadczenie rehabilitacyjne jest przychodem z tzw. innych źródeł. Dlatego jest opodatkowane według skali podatkowej – na ogólnych zasadach, jednak bez stosowania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów. Od tego świadczenia nie pobiera się żadnych składek, tj. ani emerytalno-rentowych, ani zdrowotnej. Dodatek za staż pracy jest natomiast przychodem ze stosunku pracy i powinien być opodatkowany tak jak wynagrodzenie za pracę.

PRZYKŁAD

Przez cały maj 2009 r. pracownik był na świadczeniu rehabilitacyjnym, którego płatnikiem jest pracodawca. Za ten miesiąc świadczenie wyniosło 2455,50 zł brutto. Pracownik otrzymał również dodatek za staż pracy w pełnej wysokości 250 zł. Rozliczenie tego przychodu z podatku dochodowego będzie wyglądało następująco (dodatek stażowy jest zwolniony ze składek ZUS):

250 zł – 111,25 zł (kup) = 138,75 zł + 2455,50 zł = 2594,25 zł; po zaokrągleniu 2594 zł – podstawa opodatkowania,

(2594 zł x 18%) – 46,33 zł = 420,59 zł; po zaokrągleniu 421 zł – zaliczka na podatek dochodowy do wpłaty do US.

Do wypłaty: (250 zł + 2455,50 zł) – 421 zł = 2284,50 zł.

Za maj 2009 r. pracownik powinien otrzymać dochód w wysokości 2284,50 zł.

Podstawa prawna:

  • § 17 rozporządzenia z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (DzU nr 50, poz. 398 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Artykuł 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267, z 2006 r. nr 221, poz. 1615, z 2007 r. nr 47, poz. 318 i nr 115, poz. 792 oraz z 2008 r. nr 93, poz. 582), rozumiany w taki sposób, że w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się wypłaconych pracownikowi – w okresie przyjętym do jej ustalenia – składników wynagrodzenia, od których pracownik ten uiścił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby albo zasiłku chorobowego, jest niezgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. (Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., SK 16/06, DzU z 2008 r. nr 119, poz. 771)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »