| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > W jaki sposób ustalać premię w samorządzie

W jaki sposób ustalać premię w samorządzie

Obecne przepisy o pracownikach samorządowych umożliwiają wprowadzanie premii dla pracowników samorządowych. Jaką konstrukcję przykładowo może przybrać taka premia, abyśmy nie mówili o jej uznaniowości? Chcielibyśmy, aby świadczenie to mogło być otrzymywane niezależnie od dobrej woli kierownika jednostki, po spełnieniu założonych kryteriów. Czy obecnie w samorządzie można wprowadzić takie świadczenie?

Obecnie obowiązująca ustawa o pracownikach samorządowych nie zawiera delegacji do wydania rozporządzenia regulującego szczegóły dotyczące przeprowadzania oceny. Do wprowadzenia takich regulacji jest zobowiązany kierownik jednostki samorządowej. Określa on w drodze zarządzenia sposób dokonywania okresowych ocen, okresy, za które jest sporządzana ocena, kryteria, na podstawie których jest sporządzana ocena, oraz skalę ocen, biorąc pod uwagę potrzebę prawidłowego dokonywania tych ocen oraz specyfikę funkcjonowania jednostki.

PRZYKŁAD

W załączniku do regulaminu wynagradzania w jednostce samorządowej X wprowadzono następujące postanowienia:

1. Pracownikom, którzy zgodnie z Regulaminem oceny okresowej pracowników obowiązującym w X otrzymali ocenę ogólną bardzo dobrą, przysługuje premia pieniężna w kwocie 1500 zł.

2. Pracownikom, którzy zgodnie z Regulaminem oceny okresowej otrzymali przy kolejnej ocenie ponownie ocenę bardzo dobrą, przysługuje premia w wysokości 2500 zł.

3. Premia w wysokości wskazanej w pkt 2 przysługuje także przy każdej kolejnej ocenie bardzo dobrej.

4. Premia jest wypłacana w najbliższym terminie wypłaty wynagrodzeń przypadającym po dokonaniu całościowej oceny pracowników w jednostce X.

Przy wprowadzeniu zasad premiowania takich jak przedstawione w przykładzie można osiągnąć w dłuższej perspektywie efekt w postaci polepszenia jakości pracy pracowników. Istotne może być także większe związanie się pracowników z jednostką – dłuższa praca może dawać im potencjalnie większe profity. Jednak przy takiej konstrukcji premii szczególnie istotna staje się rzetelność dokonywanej oceny.

O wypłatę takiej premii pracownik ma roszczenie – oczywiście po spełnieniu obowiązujących w jednostce zasad jej otrzymania. Nie jest to świadczenie uznaniowe, a tym samym pracodawca nie może wstrzymać się z jego wypłatą z powodu braku środków. Zaprzestanie wypłaty premii mogłoby nastąpić dopiero po zmianie regulaminu wynagradzania. Jednak w związku z tym, że zmiana ta byłaby zmianą na niekorzyść pracowników, musiałaby zostać poprzedzona zastosowaniem przez pracodawcę wypowiedzeń warunków płacy.

Podstawa prawna:

  • art. 27, art. 39 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458),
  • art. 772, art. 24113 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK