| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Prawo do nagrody jubileuszowej

Prawo do nagrody jubileuszowej

Jestem nauczycielem z prawie 25-letnim stażem pracy. W okresie zatrudnienia urodziłam 3 dzieci i ponad 7 lat korzystałam z urlopu wychowawczego. Czy cały okres przebywania na urlopie wychowawczym powinien być uwzględniany przy ustalaniu uprawnień do nagrody jubileuszowej?

Tak. Okres urlopu wychowawczego w dniu jego zakończenia wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 1865 k.p.).

Nauczyciel za wieloletnią pracę otrzymuje nagrodę jubileuszową, której wysokość określa art. 47 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.).

Wysokość nagrody jubileuszowej jest uzależniona od stażu pracy i wynosi:

  • za 20 lat pracy - 75% wynagrodzenia miesięcznego,
  • za 25 lat pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego,
  • za 30 lat pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego,
  • za 35 lat pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego,
  • za 40 lat pracy - 250% wynagrodzenia miesięcznego.

Szczegółowe uregulowania w tym zakresie są natomiast zawarte w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (DzU nr 128, poz. 1418).

Do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy podlegające z mocy odrębnych przepisów wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Takimi okresami są np. okres przebywania na urlopie wychowawczym czy też na urlopie macierzyńskim.

Nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w szkole zatrudniającej go w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody. Również tego samego dnia powinna nastąpić wypłata należnego świadczenia.

W tej sytuacji okres przebywania na urlopie wychowawczym w pełnym wymiarze pracodawca powinien wliczyć do pracowniczego stażu pracy, od którego uzależnione jest prawo i wysokość nagrody jubileuszowej.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »