| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy pracownikowi, który po ustaniu zatrudnienia przeszedł na rentę, należy wypłacić odprawę rentową

Czy pracownikowi, który po ustaniu zatrudnienia przeszedł na rentę, należy wypłacić odprawę rentową

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 25 października 2008 r. po zachowaniu 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. W trzy dni po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik zachorował i pobierał zasiłek chorobowy. Po zwolnieniu trwającym 182 dni osobie tej ZUS przyznał rentę. Czy w tej sytuacji naszemu byłemu pracownikowi należy wypłacić odprawę rentową?

PRZYKŁAD

W trakcie okresu wypowiedzenia pracownik gorzej się poczuł. Nie chciał korzystać ze zwolnienia lekarskiego, ponieważ miał do dokończenia rozpoczęte sprawy i uważał, że pogorszenie samopoczucia jest chwilowe. Z dnia na dzień czuł się coraz gorzej i kilka dni po rozwiązaniu umowy o pracę poszedł do lekarza. Lekarz wystawił mu zwolnienie. Po 6 miesiącach zwolnienia pracownik otrzymał rentę z ZUS.

PRZYKŁAD

Pracownik od kilku miesięcy narzekał na dolegliwości związane z nerkami. W trakcie okresu wypowiedzenia, kiedy wykorzystywał urlop wypoczynkowy, jego samopoczucie pogorszyło się i udał się do lekarza, który rozpoczął leczenie. Pracownik nie chciał wówczas zwolnienia lekarskiego, ponieważ korzystał z urlopu wypoczynkowego i nie było mu potrzebne. Kolejna wizyta u lekarza przypadała po kilku dniach od zakończenia okresu wypowiedzenia. Lekarz kontynuował leczenie i wystawił mu zwolnienie. Po 182 dniach choroby ZUS przyznał pracownikowi świadczenie rehabilitacyjne na okres 3 miesięcy, a po jego zakończeniu rentę.

PRZYKŁAD

Po dwóch tygodniach od ustania stosunku pracy pracownik udał się do lekarza. W trakcie zleconych badań okazało się, że od kilku tygodni choruje na gruźlicę. Lekarz wystawił mu zwolnienie. Po 9 miesiącach choroby ZUS przyznał pracownikowi rentę.

Należy przyjąć, że w opisanych wyżej przykładach odprawa rentowa powinna zostać pracownikowi wypłacona, dlatego że choroba w rzeczywistości rozpoczęła się jeszcze w trakcie trwania stosunku pracy (o czym pracownik nie wiedział lub wiedział, lecz nie zgłosił się do lekarza) i trwała nieprzerwanie aż do chwili przyznania renty. W uchwale z 6 sierpnia 1998 r. (III ZP 22/98, OSNP 1998/24/713) Sąd Najwyższy podkreślił, że do nabycia prawa do odprawy nie ma znaczenia, że ustanie stosunku pracy oraz przyznanie renty nie zbiegły się w czasie. Istotne jest natomiast, że choroba rozpoczęła się w trakcie trwania stosunku pracy i w sposób nieprzerwany doprowadziła ostatecznie do przyznania pracownikowi renty. Inną kwestią jest udowodnienie spełnienia tych warunków. W opisanych sytuacjach pracodawca może mieć uzasadnione wątpliwości co do ich spełnienia, w szczególności gdy pracownik do końca okresu wypowiedzenia wykonywał pracę.

Opisanego w pytaniu stanu faktycznego nie można jednoznacznie ocenić. Nie ma bowiem informacji dotyczącej choroby pracownika, z powodu której przeszedł na rentę oraz jej ewentualnego związku z ustaniem stosunku pracy. Przerwa między ustaniem stosunku pracy a zwolnieniem lekarskim pracownika nie zawsze pozbawia go prawa do odprawy rentowej. Późniejsze rozpoczęcie korzystania ze zwolnienia lekarskiego nie zawsze jest równoznaczne z powstaniem w tym dniu niezdolności do pracy. W niektórych przypadkach niezdolność do pracy mogła trwać już wcześniej, a więc jeszcze w trakcie trwania stosunku pracy, zanim stwierdził ją lekarz. Jeśli więc taki związek zaistniał, np. choroba w rzeczywistości rozpoczęła się jeszcze w trakcie trwania umowy o pracę, wówczas muszą Państwo wypłacić pracownikowi odprawę. Jeśli brak tego związku, np. pracownik uległ wypadkowi samochodowemu po ustaniu stosunku pracy, nie muszą Państwo wypłacać odprawy.

W sytuacji sporu między pracownikiem a pracodawcą kwestię istnienia związku ustania stosunku pracy z przejściem na rentę lub jego braku rozstrzygnie sąd pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 921 § 1 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK