| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy przy liczeniu stażu pracy do nagrody jubileuszowej można pominąć staż w prywatnych firmach

Czy przy liczeniu stażu pracy do nagrody jubileuszowej można pominąć staż w prywatnych firmach

Jesteśmy państwowym zakładem pracy. W naszym zakładzie są wypłacane nagrody jubileuszowe. Czy w regulaminie wynagradzania możemy zawrzeć zapis, że do okresów zatrudnienia uprawniających do nagrody jubileuszowej zaliczamy tylko okresy pracy świadczonej w instytucjach państwowych, pomijając prywatne firmy? Czy taki zapis nie będzie naruszał prawa?

Nagroda jubileuszowa stanowi przychód ze stosunku pracy. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów zwolnionych z opodatkowania, które zostały wymienione w ustawie o pdof, oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Nagroda jubileuszowa nie została zwolniona z opodatkowania, stąd pracodawca wypłacając ją ma obowiązek jako płatnik obliczyć i odprowadzić od niej zaliczkę na podatek dochodowy.

Inaczej jest ze składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Składek na te ubezpieczenia nie pobiera się od nagród jubileuszowych, które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat. Zwolnienie to dotyczy nagród jubileuszowych przyznawanych w związku z jubileuszem pracownika, tzn. latami jego pracy, a nie wypłaconych z okazji jubileuszu firmy. Decydującą datą jest data nabycia przez pracownika prawa do nagrody jubileuszowej, nie ma znaczenia natomiast data wypłaty tej nagrody.

PRZYKŁAD

Pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej w 2004 r. za 10 lat pracy. Jednak nagroda ta została wypłacona w 2005 r. Nagroda, która będzie wypłacona w 2009 r. za 15 lat pracy, zostanie zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Stanie się tak dlatego, że decyduje tu data nabycia przez pracownika prawa do nagrody jubileuszowej, a nie data jej wypłaty.

Nagroda ta wynosi 10 000 zł i została wypłacona w marcu 2009 r. razem z pensją - 5000 zł. Nagroda jubileuszowa jest zwolniona ze składek na ZUS, ale podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W marcu pracownik otrzyma więc wynagrodzenie wyliczone w następujący sposób:

5000 zł × 13,71% = 685,50 zł - składka na ubezpieczenia społeczne,

5000 zł - 685, 50 zł = 4314,50 zł - podstawa wymiaru składki zdrowotnej,

4314,50 zł × 9% = 388,31 zł - składka zdrowotna należna ZUS,

4314,50 zł × 7,75% = 334,37 zł - składka zdrowotna do odliczenia od zaliczki na podatek,

4314,50 zł + 10 000 zł = 14 314,50 zł - 111,25 zł = 14 203,25 zł; po zaokrągleniu 14 203 zł - podstawa opodatkowania,

(14 203 zł × 18%) - 46,33 zł = 2510,21 zł - zaliczka na podatek,

2510,21 zł - 334,37 zł = 2175,84 zł; po zaokrągleniu 2176 zł - zaliczka podlegająca wpłacie do US.

Do wypłaty: 14 314,50 zł - 388,31 zł - 2176 zł = 11 750,19 zł.

Podstawa prawna:

  • art. 183c Kodeksu pracy,
  • art. 9, art. 12 ust. 1, art. 31, art. 32 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU 161, poz. 1106 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Peugeot Ciesielczyk

- autoryzowany koncesjoner marki Peugeot w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »