| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Jakie są zasady wypłaty odprawy emerytalnej po zmianie ustawy emerytalnej

Jakie są zasady wypłaty odprawy emerytalnej po zmianie ustawy emerytalnej

Od 8 stycznia 2009 r. pracownicy mogą jednocześnie otrzymywać emeryturę i pensję od pracodawcy, bez konieczności rozwiązywania umowy o pracę. W związku z tym powstały wątpliwości, czy takim pracownikom przysługuje odprawa emerytalna.

WAŻNE!

Zdaniem Sądu Najwyższego, do nabycia prawa do odprawy emerytalnej nie jest konieczne przejście na emeryturę równocześnie z rozwiązaniem z tego powodu stosunku pracy.

Stanowisko to zostało poparte przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Zdaniem Ministerstwa, „(...) pracownik kontynuujący zatrudnienie po nabyciu prawa do emerytury i pobierający z tego tytułu świadczenie emerytalne oraz wynagrodzenie za pracę nabędzie prawo do odprawy emerytalnej w dniu, w którym rozwiąże stosunek pracy z powodu przejścia na emeryturę, rozumianego jako zamianę statusu pracującego emeryta na status wyłącznie emeryta”.

Wnioski

Stosując wykładnię celowościową art. 921 Kodeksu pracy, mimo że nie wynika to jednoznacznie z treści tego przepisu, należy przyjąć, że pracujący emeryt, który rozwiąże umowę o pracę, postępuje tak w związku z przejściem na emeryturę. Takiej osobie należy się więc odprawa emerytalna. Przyjęcie przeciwnego stanowiska bezzasadnie pozbawiłoby pracujących emerytów odprawy emerytalnej. Kwestia ta nie budzi również wątpliwości Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ani Sądu Najwyższego. Powołane wyżej orzeczenia Sądu Najwyższego potwierdzają, że w analizowanym przypadku sąd przyznaje pracującym emerytom prawo do odprawy emerytalnej.

Należy jednak pamiętać, że odprawa emerytalna (jak i rentowa) jest świadczeniem jednorazowym. Wskazał na to również Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 8 października 1998 r. (III APa 53/98 Apel. - W-wa 1999/1/5), w którym stwierdził, że art. 921 § 2 Kodeksu pracy, określający, że pracownik, który otrzymał odprawę emerytalną, nie może ponownie nabyć do niej prawa, oznacza, że ustawodawca określił prawo do odprawy emerytalnej jako uprawnienie jednorazowe. W pewnych sytuacjach pracujący emeryci po rozwiązaniu umowy o pracę mogą więc nie otrzymać odprawy.

PRZYKŁAD

Piotr B. przechodząc na emeryturę i rozwiązując w związku z tym umowę o pracę otrzymał od zakładu pracy odprawę emerytalną. Po kilku latach ponownie podjął pracę w tym samym zakładzie. Po dwóch latach Piotr B. rozwiązał umowę o pracę. W tym przypadku Piotrowi B. nie należy się kolejna odprawa emerytalna.

Podstawa prawna

  • art. 921 Kodeksu pracy,
  • art. 37 pkt 5b ustawy z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (DzU nr 228 poz. 1507),
  • art. 103 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z ubezpieczeń społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika z winy pracodawcy (art. 55 § 11 k.p.) nie może być uznane za ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę (art. 921 § 1 k.p.), wobec czego pracownikowi nie przysługuje odprawa pieniężna, choćby przed rozwiązaniem stosunku pracy posiadał ustalone prawo do emerytury. (Wyrok Sądu Najwyższego z 16 listopada 2000 r., I PKN 81/00, OSNP 2002/11/265)

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie459.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK