| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy trzeba płacić dodatek funkcyjny ustalony w umowie o pracę, jeśli nie przewidują go przepisy płacowe obowiązujące w zakładzie pracy

Czy trzeba płacić dodatek funkcyjny ustalony w umowie o pracę, jeśli nie przewidują go przepisy płacowe obowiązujące w zakładzie pracy

Nasz zakład pracy zawarł z jednym z pracowników umowę o pracę na stanowisko specjalisty ds. produkcji. Strony ustalając wynagrodzenie za pracę przewidziały dodatek funkcyjny oprócz wynagrodzenia zasadniczego. Po zawarciu umowy okazało się, że zakładowe przepisy płacowe nie przewidują dodatku funkcyjnego dla osób zatrudnionych na stanowisku określonym w umowie. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić? Czy musimy wypłacić ten dodatek, czy możemy wypłacić tylko wynagrodzenie zasadnicze?

Naruszenie tej hierarchii powoduje, że na miejsce przepisów ją naruszających wchodzą przepisy wyższego rzędu.

WAŻNE!

Jeśli postanowienia źródeł prawa pracy niższego rzędu są bardziej korzystne dla pracownika niż przepisy wyższego rzędu, obowiązują postanowienia bardziej korzystne.

Jeśli zatem umowa o pracę pracownika przyznaje mu prawo do dodatku funkcyjnego, to mimo że na mocy regulaminu wynagradzania pracownik takiego prawa by nie miał, dodatek ten mu przysługuje. Nie jest też w tej sytuacji konieczna zmiana regulaminu. Jeśli bowiem postanowienia umowy o pracę są dla pracownika bardziej korzystne niż postanowienia regulaminu wynagradzania, obowiązują postanowienia umowy o pracę. Nie wypłacając zatem pracownikowi dodatku funkcyjnego popełniliby Państwo wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym zagrożone karą od 1000 zł do 30 000 zł (art. 282 § 1 Kodeksu pracy).

Powyższe stanowisko potwierdził także Sąd Najwyższy w wyroku z 9 kwietnia 1991 r. (sygn. I PRN 13/91, OSP 1992/4/88). Zgodnie z tym wyrokiem, przyznanie pracownikowi w umowie o pracę świadczenia nieprzewidzianego w przepisach o wynagrodzeniu dla danego stanowiska i nadanie mu charakteru stałego składnika wynagrodzenia nakłada na zakład pracy obowiązek jego wypłacania. Zwolnienie się od tego obowiązku może nastąpić w drodze wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy.

Podstawa prawna

  • art. 9 § 1-3, art. 91, art. 18 § 1-2, art. 282 § 1 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Obligatoryjnym elementem wynagrodzenia za pracę jest wynagrodzenie zasadnicze, natomiast inne, dodatkowe składniki wynagrodzenia wynikają z uprawnień podmiotu stanowiącego przepisy płacowe bądź z woli stron zawierających umowy o pracę. (Wyrok sądu apelacyjnego z 12 lipca 2005 r., III APa 89/05, Apel. - W-wa 2006/2/8, OSA 2006/6/18, Pr. Pracy 2006/9/38)

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy, były pracownik Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »