| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Dodatek wyrównawczy

Dodatek wyrównawczy

Dodatek wyrównawczy to różnica między wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie a wynagrodzeniem po przeniesieniu pracownika do innej pracy.

Przykład

Pracownica zatrudniona w firmie handlowej w związku z zajściem w ciążę od 1 października 2008 r. została przeniesiona do innej pracy. Przed przeniesieniem otrzymywała wynagrodzenie w stałej wysokości 2000 zł oraz dodatek stażowy w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego, czyli 200 zł. Po przeniesieniu jej wynagrodzenie zostało obniżone do 1500 zł (dodatek stażowy 150 zł). Podstawa do obliczenia dodatku wyrównawczego wynosi 2200 zł. Zgodnie z zasadą, że dodatek wyrównawczy stanowi różnicę między wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie a wynagrodzeniem po przeniesieniu pracownika do innej pracy, dodatek dla pracownicy przy wynagrodzeniu stałym będzie wynosił 550 zł (2200 zł - 1650 zł). Niemniej jednak w listopadzie pracownica przebywała przez 15 dni na zwolnieniu lekarskim, dlatego przysługujący jej dodatek wyrównawczy uległ zmniejszeniu i wyniósł 275 zł. Wyliczono go w następujący sposób: 550 zł : 30 = 18,33 zł,

18,33 zł x 15 dni = 275 zł,

550 zł - 275 zł = 275 zł.

Wynagrodzenie zmienne

Podstawę dodatku wyrównawczego do wynagrodzenia według składników wynagrodzenia określonych w stawkach godzinowych, za okres krótszy niż jeden miesiąc, oraz zmiennych składników wynagrodzenia wypłacanych za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc stanowi wynagrodzenie za 1 dzień z okresu poprzedzającego przeniesienie do innej pracy. Wynagrodzenie to mnożymy przez liczbę dni, za które pracownikowi po przeniesieniu przysługiwało wynagrodzenie, a następnie odejmujemy wynagrodzenie przysługujące pracownikowi po przeniesieniu. Otrzymana kwota jest kwotą dodatku wyrównawczego za okres miesięczny.

Przykład

Pracownik, który stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy stolarza wskutek wypadku przy pracy, został pracownikiem ochrony. Jako stolarz otrzymywał 15 zł za godzinę, jako ochroniarz - 12 zł. W tej sytuacji pracodawca jest zobowiązany wypłacać pracownikowi dodatek wyrównawczy przez 6 miesięcy, biorąc pod uwagę wynagrodzenie z ostatnich 3 miesięcy przed przeniesieniem pracownika. W ciągu tego okresu pracownik przepracował 65 dni, czyli 520 godzin, a jego wynagrodzenie wyniosło 7800 zł. W pierwszym miesiącu po przeniesieniu pracownik przepracował 20 dni. Przysługujący mu dodatek wyrównawczy wyniesie 480 zł i został obliczony w następujący sposób:

7800 : 65 = 120 zł (wynagrodzenie za 1 dzień z okresu poprzedzającego przeniesienie do innej pracy),

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK