| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Wyrok SN z dnia 22 stycznia 2004 r. sygn. I PK 298/03

Wyrok SN z dnia 22 stycznia 2004 r. sygn. I PK 298/03

Wykonywanie przez kierowcę samochodu ciężarowego zadań służbowych za granicą, wymagających ponoszenia przez niego dodatkowych kosztów wyżywienia lub noclegów, stanowi zagraniczną podróż służbową. Przewodniczący Prezes SN Walerian Sanetra Sędziowie SN: Zbigniew Myszka (sprawozdawca), Andrzej Wróbel. Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w

Wykonywanie przez kierowcę samochodu ciężarowego zadań służbowych za granicą, wymagających ponoszenia przez niego dodatkowych kosztów wyżywienia lub noclegów, stanowi zagraniczną podróż służbową.

Przewodniczący Prezes SN Walerian Sanetra

Sędziowie SN: Zbigniew Myszka (sprawozdawca), Andrzej Wróbel.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2004 r. sprawy z powództwa Andrzeja P. przeciwko Antoniemu Ś. - właścicielowi Przedsiębiorstwa Wyrobu Figur Dekoracyjnych „W." w S. o zapłatę, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 20 marca 2003 r. [...]

oddalił kasację oraz zasądził na rzecz powoda od pozwanego Antoniego Ś. właściciela Przedsiębiorstwa Wyrobu Figur Dekoracyjnych „W." w S. kwotę 1.200 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu wyrokiem z dnia 20 marca 2003 r. zmienił zaskarżony przez powoda Andrzeja P. wyrok Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze z dnia 16 grudnia 2002 r, w pkt. II i IV, zasądzający od pozwanego Antoniego Ś. właściciela Przedsiębiorstwa „W." Wyrób Figur Dekoracyjnych kwotę 10.060 zł tytułem diet za zagraniczne podróże służbowe oraz kwotę 4.945,26 zł tytułem ryczałtu za noclegi i oddalającego powództwo w pozostałym zakresie, w ten sposób, że zasądził na rzecz powoda dodatkowo kwotę 21.634,78 zł z tytułu diet za zagraniczne podróże służbowe, z ustawowymi odsetkami, oddalając w pozostałym zakresie apelację powoda, a także zasądził od pozwanego łącznie kwotę 5.800 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

W sprawie tej ustalono, że powód rozpoczął pracę u pozwanego w dniu 6 grudnia 1999 r. Ostatnie ustalenia dotyczące wynagrodzenia powoda miały miejsce w dniu 1 sierpnia 2000 r, w których strony uzgodniły wynagrodzenie miesięczne w kwocie 600 zł oraz 10% od frachtu. Takie warunki płacowe były następnie powtórzone w umowie o pracę zawartej na czas określony od dnia 7 marca 2001 r. do dnia 7 marca 2006 r. W pierwszym okresie zatrudnienia, tj. do lipca 2000 r. powód jeździł samochodem IVECO, w którym nie było miejsca do spania. W tym okresie powód otrzymywał 40 zł dziennie za każdy dzień pobytu za granicą. Następnie powód prowadził samochód marki DAF, który został fabrycznie wyposażony w miejsce noclegowe. Powód otrzymywał także kwoty pieniężne poza listą płac, których odbiór kwitował w zeszycie. Ponadto wykonywał również inne prace u pozwanego, za które otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 4 zł za godzinę. Łącznie w okresie zatrudnienia powód otrzymał od pozwanego kwotę 23.262,70 zł z tytułu diet.

reklama

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Wersja PREMIUM Przewodnik po zmianach w VAT i Akcyzie 2016/2017149.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »