Zanim przeczytasz artykuł Forum Kadr
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - tematy dnia
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - wiadomości
statystyki

Jak liczyć utracony zarobek pracownika wezwanego do sądu w charakterze świadka

Renata Majewska, specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Stan prawny: 2010-06-18 10:15

Pracownik przedstawił w dziale kadr wezwanie z sądu cywilnego do stawienia się w sprawie cywilnej w charakterze świadka. Potrzebuje zaświadczenia o utraconym zarobku, jaki uzyskałby w tym czasie za pracę, w celu uzyskania rekompensaty od sądu. Jak ustalić wysokość utraconego zarobku, skoro pracownik otrzymuje pensję podstawową 1700 zł brutto i zmienne premie miesięczne w wysokości od 10% do 30% pensji podstawowej?

Utracony zarobek pracownika wezwanego do sądu w charakterze świadka należy obliczyć jak ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Do podstawy należy wliczyć stałe wynagrodzenie zasadnicze i zmienne miesięczne premie z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik musiał stawić się w sądzie.

UZASADNIENIE

Utracony zarobek to kwota wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymałby za dzień pracy, gdyby nie został wezwany przed sąd w charakterze świadka. Pracodawca ma obowiązek zwolnienia pracownika od pracy na okres potrzebny do stawienia się na wezwanie sądu jako świadek. Pracownik musi go uprzedzić o przyczynie absencji i jej długości, dostarczając wezwanie do osobistego stawienia się przed sądem w charakterze świadka ze swoją notatką, że potwierdza przybycie (§ 6 i § 2 ust. 1 rozporządzenia o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy).

Za czas takiego zwolnienia od pracy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia, lecz wystawia wezwanej osobie zaświadczenie określające wysokość pensji, jaką by otrzymała za pracę w tym czasie (§ 16 ust. 2 rozporządzenia o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy).

Na podstawie zaświadczenia pracownik może się zwrócić do sądu o wypłatę wynagrodzenia za utracony zarobek w wysokości przeciętnej dniówki za dzień nieobecności w pracy z tego powodu. Stawka dzienna rekompensaty nie może jednak przekraczać 4,6% kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe określonej w ustawie budżetowej (art. 85 ust. 1 i 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Obecnie kwota bazowa dla tych osób wynosi 1835,35 zł, dlatego stawka dzienna rekompensaty nie może być wyższa niż 84,43 zł (art. 15 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy budżetowej na rok 2010).

Źródło: INFOR

Artykuł z dnia: 2010-07-12

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze:

  • avatar

    gosc 22012-01-31 22:33

    Zgłoś nadużycie|Skomentuj

    zgadzam sie z gosciem

  • avatar

    ida2011-05-17 10:48

    Zgłoś nadużycie|Skomentuj

    nie

  • avatar

    nn2011-05-17 10:29

    Zgłoś nadużycie|Skomentuj

    Czy w sprawie karnej jest jakiś odrębny limit niż 1000 zł / dzień określone dekretem ?

  • avatar

    gość2010-07-14 09:29

    Zgłoś nadużycie|Skomentuj

    No właśnie dobrze, że jest napisane na końcu. Więc jezeli pracownik ma większą dniówkę niż te 84,43zł. to jest stratny na tym. Więc lepiej wziąźć urlop i się nie bawić w zaświadczenia. Bo to strata czasu i pieniędzy. Przykład z życia wzięte.

Dodaj komentarz

Podobne artykuły:

NIEZBĘDNIK

W SERWISIE

  • Najnowsze
  • Najważniejsze

Forumdołącz do dyskusji »

zobacz bieżący Newsletter »NEWSLETTER

ZamknijZamów bezpłatny newsletter