Zanim przeczytasz artykuł Forum Kadr
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - tematy dnia
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - wiadomości
statystyki

Czy pracownik zwolniony od pracy na czas pracy w komisji wyborczej ma prawo do wynagrodzenia

Monika Wacikowska, specjalista w zakresie prawa pracy, były pracownik Departamentu Prawnego GIP
Stan prawny: 2010-06-08 11:15

Pracownik poinformował nas, że w niedzielę 20 czerwca 2010 r. będzie zasiadał w obwodowej komisji wyborczej. Na ten dzień ma zaplanowany dzień pracy. Pracuje bowiem w systemie równoważnym czasu pracy na zmiany. Czy powinniśmy usprawiedliwić jego nieobecność w pracy z tego powodu? Czy przysługuje mu za ten dzień wynagrodzenie?

Powyższe rozwiązania wynikają z przepisów ogólnych dotyczących zwolnień od pracy. Możliwe są również inne okoliczności, które uzasadniają nieobecność pracownika w pracy i nakazują uznać ją za usprawiedliwioną – każdorazowo muszą one jednak wynikać z przepisów szczególnych. Z taką sytuacją mamy do czynienia m.in. w przypadku nieobecności pracownika w pracy związanej z udziałem w komisji wyborczej.

Pracownik, którzy bierze udział w pracach obwodowej komisji wyborczej, w związku z wykonywaniem tych prac ma prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze do 5 dni. Zwolnienie stanowi zatem nieobecność usprawiedliwioną – pracodawca ma w tym przypadku obowiązek zwolnić pracownika od pracy. Za czas takiego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

Korzyści

Za czas udziału w pracach obwodowej komisji wyborczej pracownikowi nie trzeba wypłacać wynagrodzenia za pracę.

Pracodawca zwalniając pracownika z pracy w celu umożliwienia mu udziału w pracach obwodowej komisji wyborczej musi pracownikowi tę nieobecność usprawiedliwić na podstawie zaświadczenia wydanego przez przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej.

Za dni nieobecności z tego powodu pracodawca nie musi wypłacać pracownikowi wynagrodzenia. Członkom obwodowych komisji wyborczych za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania przysługuje zryczałtowana dieta w wysokości 135 zł. Ponieważ jednak, co do zasady, dopuszczalne jest rozwiązanie korzystniejsze dla pracownika niż wskazane w przepisach prawa pracy, pracodawca może zdecydować się na wypłatę wynagrodzenia za dzień takiego zwolnienia od pracy.

Podstawa prawna

  • § 1, § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 r. Nr 60, poz. 281 ze zm.),
  • art. 19 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2010 r. Nr 72, poz. 467),
  • § 5 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 września 2005 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2005 r. Nr 175, poz. 1466 ze zm.).

Źródło: INFOR

Artykuł z dnia: 2010-06-14

KOMENTARZE

Podobne artykuły:

NIEZBĘDNIK

W SERWISIE

  • Najnowsze
  • Najważniejsze

Forumdołącz do dyskusji »

zobacz bieżący Newsletter »NEWSLETTER

ZamknijZamów bezpłatny newsletter