Zanim przeczytasz artykuł Forum Kadr
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - tematy dnia
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - wiadomości
statystyki

Odprawa rentowa po ustaniu zatrudnienia

Izabela Nowacka , - ekspert ds. wynagrodzeń
Stan prawny: 2013-03-26 10:31

Odprawa rentowa to świadczenie pieniężne wypłacane w związku z przejściem pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy prawo do odprawy rentowej może zostać nabyte już po ustaniu zatrudnienia?

© Magdziak Marcin - Fotolia.com

Odprawa rentowa po ustaniu zatrudnienia. /Fot. Fotolia

PROBLEM

W marcu 2012 r. rozwiązaliśmy umowę za porozumieniem stron z pracownicą, która wykorzystała cały przysługujący jej okres zasiłkowy. Po ustaniu zatrudnienia pracownica złożyła wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. W grudniu 2012 r. uzyskała rentę. Czy z tego tytułu przysługuje jej od nas odprawa? Jeśli tak, to czy powinniśmy skorygować wydane wcześniej pracownicy świadectwo pracy i ZUS Rp-7, podając informację o wypłaconej odprawie?

RADA

Państwa pracownica nabędzie prawo do odprawy rentowej. Nie mają też Państwo obowiązku korygowania wydanego wcześniej świadectwa pracy. Nie powinni Państwo też prostować zaświadczenia ZUS Rp-7. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Niezdolność do pracy Państwa pracownicy powstała w czasie zatrudnienia i trwała do uzyskania przez nią prawa do renty. Mimo że organ rentowy wydał pozytywną decyzję w tej sprawie po zakończeniu stosunku pracy, byłej pracownicy przysługuje od Państwa odprawa rentowa. W chwili rozwiązania umowy o pracę pracownica spełniała bowiem warunki do uzyskania uprawnień rentowych z powodu nieprzerwanej, długotrwałej niezdolności do pracy. Wypłacenie odprawy rentowej nie wymaga wpisu w świadectwie pracy ze względu na jednorazowy charakter tego świadczenia. Pracownik nie uzyska bowiem ponownie prawa do renty (emerytury), które warunkuje wypłatę odprawy z tego tytułu. Funkcjonuje także inny pogląd, zgodnie z którym w świadectwie pracy należy zamieścić zapis o wypłaconej odprawie. Jest to bowiem informacja dla kolejnego pracodawcy, że pracownik, który otrzymał odprawę od poprzedniego pracodawcy, nie uzyska tego świadczenia z tytułu aktualnego zatrudnienia. Należy zatem uznać, że pracodawca może wpisać do świadectwa pracy informację o wypłaconej odprawie, ale nie ma takiego obowiązku. Odprawa rentowa jest wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zatem nie należy jej wykazywać w zaświadczeniu ZUS Rp-7. Dlatego nie powinni Państwo prostować tego zaświadczenia.

Zobacz: Odprawy można różnicować

Prawo do renty a odprawa

Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa (art. 921 Kodeksu pracy). Z tego wynika, że prawo do odprawy rentowej przysługuje, jeżeli:

  • pracownik spełniał warunki do renty z tytułu niezdolności do pracy w chwili ustania stosunku pracy,
  • doszło do rozwiązania umowy o pracę,
  • istnieje związek między rozwiązaniem umowy o pracę a przejściem na rentę, tzn. między zakończeniem zatrudnienia a uzyskaniem statusu rencisty nie ma żadnych zdarzeń przerywających nabycie prawa do świadczenia (cały czas trwa niezdolność do pracy).

Nabycie prawa do renty może zatem mieć miejsce w bliżej nieokreślonym czasie po ustaniu zatrudnienia. Oznacza to, że były pracownik może liczyć na odprawę rentową od swojego ostatniego zakładu pracy, co wynika m.in. z uchwały Sądu Najwyższego z 6 sierpnia 1998 r., III ZP 22/98, OSNP 1998/24/713 czy z uchwały z 7 stycznia 2000 r., III ZP 18/99, OSNP 2000/24/888.

Wypłata odprawy nie jest uzależniona ani od sposobu rozwiązania umowy o pracę, ani od tego, z czyjej inicjatywy doszło do ustania zatrudnienia. Nie ma też znaczenia rodzaj zawartej umowy – na czas określony czy nieokreślony.

Zobacz także: Jak ustalić prawo do odprawy emerytalno-rentowej

WAŻNE!

Wypłata odprawy rentowej nie zależy od tego, z czyjej inicjatywy doszło do ustania zatrudnienia.

Odprawa w świadectwie pracy

W treści świadectwa pracy zwykle podaje się informację o wypłacie odprawy rentowej. Adnotacja o odprawie nie jest jednak istotna dla pracodawcy, który będzie zatrudniał emeryta lub rencistę. Wówczas, bez względu na zapis w świadectwie pracy od poprzedniego pracodawcy o wypłacie tego świadczenia, taka osoba i tak jej nie otrzyma. Nie będzie bowiem kolejnego przejścia na rentę (emeryturę) w związku z aktualnym zatrudnieniem. W razie wypłaty odprawy po ustaniu zatrudnienia pracodawca nie poprawia świadectwa pracy w trybie sprostowania, gdyż nie można uznać, że zostało błędnie wystawione.

Zobacz także: Forum Kadry - ZUS i Płace

Odprawa w zaświadczeniu o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (ZUS Rp-7)

W zaświadczeniu ZUS Rp-7 należy wykazać uzyskiwane w okresie trwania stosunku pracy wynagrodzenie (przychód), od którego istniał obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ponieważ odprawa rentowa jest wyłączona z podstawy wymiaru składek ZUS, zaświadczenie ZUS Rp-7 nie powinno uwzględniać tej wypłaty.

WAŻNE!

Odprawy rentowej nie należy wykazywać w zaświadczeniu ZUS Rp-7, ponieważ jest wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Podstawa prawna:

● art. 921, art. 97 § 1 i § 2 Kodeksu pracy,

● § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.),

● § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.),

● § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Więcej w MONITORZE prawa pracy i ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Artykuł z dnia: 2013-03-21, ostatnia aktualizacja: 2013-03-26 10:31

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze:

  • avatar Witch

    Witch2014-02-15 17:19

    Zgłoś nadużycie|Skomentuj

    jeśli Twoje wynagrodzenie jest określone w stałej wysokości m-cznej, wówczas odprawa stanowi jednomiesięczne wynagrodzenie określone w umowie o pracę;jeśli składa się ze zmiennych składników podstawą jest śr. wysokość wynagrodzenia wypłaconego w okresie trzech m-cy poprzedzających

  • avatar

    Tomasz.2014-02-15 15:11

    Zgłoś nadużycie|Skomentuj

    Witam.Mam pytanie odnośnie tematu"odprawa rentowa po ustaniu zatrudnienia".(Przysługuje odprawa pieniężna w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia),jak mam to rozumieć.Czy to jest kwota średnia brutto  z 3 ostatnich miesięcy,czy jest to miesięczne wynagrodzenie,które jest obliczone na pasku iktóre dostawałem przed pójściem na zwolnienie?Proszę o szybką odpowiedź.Dziękuję i Pozdrawiam.kontakt e-mail:Julia2401@gazeta.pl

Dodaj komentarz

Podobne artykuły:

NIEZBĘDNIK

W SERWISIE

  • Najnowsze
  • Najważniejsze

Forumdołącz do dyskusji »

zobacz bieżący Newsletter »NEWSLETTER

ZamknijZamów bezpłatny newsletter