| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w trakcie wypowiedzenia

Wynagrodzenie w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w trakcie wypowiedzenia

Jesteśmy firmą sprzedającą dekodery. Wręczyliśmy pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę połączone ze zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy. Osoba ta poza stałą miesięczną pensją otrzymuje comiesięczną premię uzależnioną od wyników sprzedaży dekoderów (procent od wartości zawartych w danym miesiącu umów), a także dodatek za każdą godzinę montażu dekodera u klienta. Które świadczenia i w jakiej wysokości powinny być wypłacane w okresie wypowiedzenia?

Przez nawiązanie stosunku pracy pracodawca zobowiązuje się do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Jednostronne zwolnienie go z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia z realnie zmniejszonym wynagrodzeniem jest niezrealizowaniem zobowiązania obciążającego pracodawcę. Taki wniosek wynika także z uchwały Sądu Najwyższego w składzie trzech sędziów z 19 maja 1992 r. (sygn. akt I PZP 26/92, OSNC 1993/1-2/8). Sąd uznał, że pracownikowi, któremu wskutek bezpodstawnego odsunięcia od wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę faktycznie skrócono ten okres, przysługuje wynagrodzenie na podstawie art. 49 Kodeksu pracy.

W celu obliczenia wynagrodzenia za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy należy zatem stosować zasady służące do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

PRZYKŁAD

Pracodawca złożył Janowi Kowalskiemu oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę. Umowa rozwiąże się 30 września br. wraz z upływem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Jan Kowalski został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Wynagrodzenie miesięczne otrzymuje w stałej stawce 1800 zł brutto. Otrzymuje także prowizję od zysku ze sprzedaży produktów na jego stanowisku pracy:

• w czerwcu br. otrzymał 600 zł,

• w lipcu br. - 590 zł,

• w sierpniu br. - 420 zł.

Do podstawy wynagrodzenia za okres wypowiedzenia należy wliczyć stałe wynagrodzenie oraz średnią kwotę prowizji otrzymanych za ostatnie 3 miesiące przypadające przed miesiącem, w którym pracownikowi zaczęło biec wypowiedzenie (czerwiec - sierpień):

1800 zł + [(600 zł + 590 zł + 420 zł) : 3 miesiące] = 2336,67 zł.

Następnie należy wyliczyć stawkę za 1 dzień urlopu. W tym celu należy podzielić podstawę wymiaru (2336,67 zł brutto) przez współczynnik urlopowy (w 2008 r. 21):

2336,67 zł : 21 = 111,27 zł.

Następnie stawkę za jeden dzień (111,27 zł) należy podzielić przez 8 godzin w celu uzyskania kwoty za jedną godzinę:

111,27 zł : 8 godz. = 13,91 zł.

Należy ustalić liczbę godzin, które pracownik przepracowałby w trakcie okresu wypowiedzenia (cały wrzesień br.):

22 dni × 8 godz. = 176 godz.

Kwotę za 1 godzinę (13,91 zł) należy pomnożyć przez liczbę godzin, które pracownik przepracowałby w trakcie okresu wypowiedzenia (176 godz.):

13,91 zł × 176 godz. = 2448,16 zł.

Tak otrzymana kwota 2448,16 zł brutto jest wynagrodzeniem za okres wypowiedzenia, w którym Jan Kowalski nie będzie wykonywał pracy.

• art. 22, art. 49, art. 81 Kodeksu pracy,

• § 1 pkt 2, § 2a rozporządzenia z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.),

• § 14-19 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »