| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie z kolejno zawieranych umów zlecenia i o pracę

Wynagrodzenie z kolejno zawieranych umów zlecenia i o pracę

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r. zatrudnialiśmy osobę na podstawie umowy zlecenia, od której była odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe. Od 1 lipca 2008 r. osoba ta jest zatrudniona jako pracownik. Pracownik ma zwolnienie lekarskie od 31 lipca 2008 r. Czy ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby powinniśmy uwzględnić przychód z umowy zlecenia? Zarówno ze zlecenia, jak i z umowy o pracę pracownik ma stałe wynagrodzenie.

PRZYKŁAD

Firma handlowo-usługowa zatrudniała Krzysztofa J. na podstawie umowy o pracę na okres próbny od 1 października do 31 grudnia 2007 r. Kolejna umowa została zawarta od 2 stycznia 2008 r. na czas nieokreślony. Pan Krzysztof zachorował 6 sierpnia 2008 r. Firma do ustalenia podstawy wymiaru przyjęła wynagrodzenie, które pan Krzysztof uzyskał w okresie od października 2007 r. do lipca 2008 r. Między umowami o pracę na okres próbny i na czas nieokreślony była jednodniowa przerwa - 1 stycznia 2008 r. Jednak 1 stycznia każdego roku jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a pracownik jest od października 2007 r. zgłoszony do ubezpieczeń społecznych na podstawie jednego tytułu - umowy o pracę. Nie ma przy tym znaczenia, że są to różne rodzaje umów o pracę.

Podstawa prawna:

• art. 92 Kodeksu pracy,

• art. 3, art. 36-38 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Dorota Wawrzeńczak

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »