| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Zatrudnienie na podstawie dwóch umów o pracę

Zatrudnienie na podstawie dwóch umów o pracę

Zatrudniamy pracownika, który wykonuje pracę w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku kierownika działu produkcji oraz dodatkowo na 1/5 etatu jest u nas zatrudniony na stanowisku pracownika do spraw bhp. Z pracownikiem mamy podpisane dwie umowy o pracę. Pracownik zachorował 2 kwietnia 2008 r. Z umowy na pełny etat otrzymuje miesięczne wynagrodzenie 4500 zł, a na podstawie drugiej umowy o pracę (na 1/5 etatu) jego wynagrodzenie wynosi 1000 zł miesięcznie. Wynagrodzenie za każdy miesiąc jest pracownikom wypłacane do 28. dnia miesiąca, za który przysługuje. W jaki sposób obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika? Czy powinien dostarczyć nam dwa zwolnienia lekarskie?

RADA

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika powinni Państwo obliczyć odrębnie z każdej umowy o pracę. Pracownik w związku z chorobą ma prawo do dwóch wynagrodzeń chorobowych z dwóch umów o pracę. Prawo do wynagrodzenia chorobowego powinni Państwo ustalić na podstawie jednego zwolnienia lekarskiego.

UZASADNIENIE

Pracownik, który jest zatrudniony na podstawie dwóch umów o pracę, podlega ubezpieczeniu chorobowemu z dwóch umów o pracę. Dlatego zatrudniony u Państwa pracownik ma prawo do dwóch świadczeń. Świadczenia z tytułu niezdolności do pracy rekompensują utracony dochód pracownika, gdy nie może on wykonywać pracy w związku z chorobą.

Podstawę wymiaru każdego z przysługujących wynagrodzeń chorobowych należy obliczyć na podstawie wynagrodzenia osiągniętego z odpowiedniej umowy o pracę. Podstawę wymiaru tych świadczeń stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym pracownik zachorował. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy powinni Państwo ustalić na podstawie wynagrodzenia, które pracownik otrzymał w okresie od kwietnia 2007 r. do marca 2008 r., biorąc pod uwagę wynagrodzenie za pracę, które mu przysługuje, tj. 4500 zł. Uwzględniając w podstawie wymiaru wynagrodzenie za okres od lipca 2007 r. należy pamiętać o obniżeniu wysokości składki rentowej do 3,5% oraz od stycznia 2008 r. do wysokości 1,5%.

Do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego w związku z pracą na podstawie drugiej umowy na 1/5 etatu powinni Państwo przyjąć wynagrodzenie za pracę w wysokości 1000 zł za ten sam okres, pamiętając o obniżeniu składki rentowej w lipcu 2007 r. i styczniu 2008 r.

Pracownik powinien dostarczyć pracodawcy jedno zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA, potwierdzające niezdolność do pracy z powodu choroby od 2 kwietnia 2008 r.

Dla porównania, pracownik, który jednocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej ze swoim pracodawcą, ma prawo do jednego świadczenia, tzn. jednego wynagrodzenia za okres choroby. W podstawie wymiaru tego świadczenia uwzględnia się wynagrodzenie z umowy o pracę oraz z umowy zlecenia. Oznacza to, że przychody z umowy o pracę i umowy zlecenia sumuje się.

PRZYKŁAD

Pracownik dodatkowo wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej ze swoim pracodawcą. Pracownik chorował w okresie od 21 marca do 20 kwietnia 2008 r. Za ten czas przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić wynagrodzenie za okres od marca 2007 r. do lutego 2008 r. z tytułu umowy o pracę oraz wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia wypłacone za ten sam okres. Wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia nie uzupełnia się, lecz przyjmuje do podstawy wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej w każdym z miesięcy.

Umowa zlecenia została zawarta do określonego terminu, tj. do 31 marca 2008 r., dlatego wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego po upływie okresu, na który umowa została zawarta. Czyli podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego za okres od 1 do 20 kwietnia 2008 r. należy ustalić ponownie, wyłączając z niej wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia.

Podstawa prawna:

• art. 92 Kodeksu pracy,

• art. 6, art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Justyna Pędzich

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK