| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Minimalne wynagrodzenie młodocianego zatrudnionego przy pracach lekkich

Minimalne wynagrodzenie młodocianego zatrudnionego przy pracach lekkich

Zastanawiam się nad zatrudnieniem w sezonie letnim (przy tzw. pracach lekkich) pracowników młodocianych (na podstawie umów o pracę). Czy wynagrodzenie minimalne pracowników młodocianych zatrudnionych przy pracach lekkich jest takie same jak w przypadku pracowników młodocianych zatrudnionych w pierwszym roku w celu przygotowania zawodowego?

RADA

Wynagrodzenie minimalne pracowników młodocianych zatrudnionych przy pracach lekkich jest wyższe od wynagrodzenia minimalnego pracowników młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego i wynosi 1126 zł. Jeżeli za młodocianego nie były wcześniej odprowadzane przez co najmniej rok składki na ZUS z innego tytułu niż zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego, to może Pan mu płacić niższe wynagrodzenie. W takiej sytuacji za miesiąc pracy nie może on otrzymać mniej niż 900,80 zł.

UZASADNIENIE

Młodociany jest pracownikiem szczególnej kategorii, podlegającym ochronie ze względu na swój wiek. Wynika z tego wiele odrębności w zakresie możliwości zatrudniania młodocianych i przysługujących im uprawnień, a także obowiązków nałożonych na pracodawcę.

Młodocianym jest osoba, która ukończyła 16, a nie przekroczyła 18 lat. Młodocianego mogą Państwo zatrudnić w celu przygotowania zawodowego albo przy pracach lekkich nieprzygotowujących go do wykonywania zawodu.

W przepisach jest wprost zapisana minimalna wysokość wynagrodzenia pracowników młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, w okresie nauki zawodu młodocianemu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w „Monitorze Polskim”. Ten stosunek procentowy wynosi:

w pierwszym roku nauki - nie mniej niż 4%,

w drugim roku nauki - nie mniej niż 5%,

w trzecim roku nauki - nie mniej niż 6%.

Takiej precyzyjnej regulacji nie ma w stosunku do pracowników młodocianych zatrudnionych przy pracach lekkich.

W związku z tym, że w przepisach nie ma bezpośredniego odniesienia do wysokości gwarantowanego wynagrodzenia dla pracowników młodocianych wykonujących prace lekkie, powinni Państwo stosować ogólne przepisy o wynagrodzeniu minimalnym. Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Na 2008 r. wynagrodzenie minimalne zostało ustalone na poziomie 1126 zł.

Wyjątkowo pracowników, którzy nie mają jeszcze rocznego stażu pracy (do którego wlicza się wszystkie okresy, za które były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne, z wyjątkiem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego) można wynagradzać niższą stawką. Jest ona równa 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę i w 2008 r. wynosi 900,80 zł. W związku z tym, że chce Pan zatrudnić pracownika młodocianego, może Pan go wynagradzać taką stawką.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK