| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Prawidłowo określone wynagrodzenie dla osoby w pierwszym roku pracy

Prawidłowo określone wynagrodzenie dla osoby w pierwszym roku pracy

Niedawno zatrudniłem absolwenta studiów wyższych, dla którego jest to pierwsza praca w życiu. Pracownik ten ma wskazane w swojej umowie wynagrodzenie jako równowartość obowiązującego w danym roku wynagrodzenia minimalnego. Pracownik otrzymał przy pierwszej wypłacie 900,80 zł. Twierdzi, że zgodnie z zapisem w umowie powinien otrzymać 1126 zł. Nie przyjmuje do wiadomości, że osoby w pierwszym roku pracy obowiązuje niższa stawka. Czy mam rację w tym sporze z pracownikiem?

RADA

Nie ma Pan racji. Ustalając z pracownikiem wynagrodzenie na poziomie obowiązującego w danym roku wynagrodzenia minimalnego powinien Pan wypłacać mu w 2008 r. co miesiąc 1126 zł.

UZASADNIENIE

Dolna granica wynagrodzenia za pracę (na podstawie stosunku pracy) w Polsce została ustanowiona jednolicie bez względu na formę działalności pracodawcy. Wynagrodzenie za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Pewnym odstępstwem od tej zasady jest wyjątkowa możliwość wynagradzania pracowników w pierwszym roku pracy kwotą stanowiącą równowartość 80% minimalnego wynagrodzenia.

Oznacza to, że nie ma regulacji ustanawiającej 2 stawki wynagrodzenia minimalnego - tj. dla osób w pierwszym roku pracy i dla pozostałych. Wynagrodzenie minimalne jest jednolite. Istnieje tylko możliwość wynagradzania pracowników z niewielkim doświadczeniem (lub bez doświadczenia) kwotą 80% tego wynagrodzenia (tj. w 2008 r. - 900,80 zł).

W konsekwencji rację trzeba przyznać Pana pracownikowi. Skoro zawierając umowę o pracę ustalili Państwo w niej, że pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie minimalne, to powinien mu Pan w 2008 r. wypłacać 1126 zł (brutto). Należy uznać, że wynagrodzenie dla tego pracownika zostało określone na wyższym pułapie, niż można to było zrobić.

WAŻNE!

Pracownik w pierwszym roku pracy może zarabiać pełną kwotę wynagrodzenia minimalnego, jeżeli jest taka wola stron stosunku pracy.

Jak wynika z pytania, Pana intencją było wynagradzanie pracownika stawką 80% minimalnego wynagrodzenia. W takim razie wskazanie tego wynagrodzenia w umowie mogło wyglądać np. w ten sposób: „pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 80% ogólnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę”. Dodatkowo powinien Pan przekazać pracownikowi informację o aktualnej kwocie tak określonego wynagrodzenia. Informacja taka powinna być ponowiona w przypadku każdej zmiany stawki wynagrodzenia.

Niestety, nie może Pan unieważnić wynagrodzenia ustalonego na poziomie wyższym powołując się na błąd (art. 84 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy). Do tego byłoby bowiem konieczne spowodowanie przez pracownika błędu (nawet bez jego winy - nieświadomie) lub to, że mógłby on błąd z łatwością zauważyć. W tym przypadku zapewne obie strony podpisując umowę o pracę z wynagrodzeniem ustalonym na poziomie minimalnym miały na myśli dwie różne kwoty i obie działały w dobrej wierze.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »