| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Prawidłowo określone wynagrodzenie dla osoby w pierwszym roku pracy

Prawidłowo określone wynagrodzenie dla osoby w pierwszym roku pracy

Niedawno zatrudniłem absolwenta studiów wyższych, dla którego jest to pierwsza praca w życiu. Pracownik ten ma wskazane w swojej umowie wynagrodzenie jako równowartość obowiązującego w danym roku wynagrodzenia minimalnego. Pracownik otrzymał przy pierwszej wypłacie 900,80 zł. Twierdzi, że zgodnie z zapisem w umowie powinien otrzymać 1126 zł. Nie przyjmuje do wiadomości, że osoby w pierwszym roku pracy obowiązuje niższa stawka. Czy mam rację w tym sporze z pracownikiem?

RADA

Nie ma Pan racji. Ustalając z pracownikiem wynagrodzenie na poziomie obowiązującego w danym roku wynagrodzenia minimalnego powinien Pan wypłacać mu w 2008 r. co miesiąc 1126 zł.

UZASADNIENIE

Dolna granica wynagrodzenia za pracę (na podstawie stosunku pracy) w Polsce została ustanowiona jednolicie bez względu na formę działalności pracodawcy. Wynagrodzenie za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Pewnym odstępstwem od tej zasady jest wyjątkowa możliwość wynagradzania pracowników w pierwszym roku pracy kwotą stanowiącą równowartość 80% minimalnego wynagrodzenia.

Oznacza to, że nie ma regulacji ustanawiającej 2 stawki wynagrodzenia minimalnego - tj. dla osób w pierwszym roku pracy i dla pozostałych. Wynagrodzenie minimalne jest jednolite. Istnieje tylko możliwość wynagradzania pracowników z niewielkim doświadczeniem (lub bez doświadczenia) kwotą 80% tego wynagrodzenia (tj. w 2008 r. - 900,80 zł).

W konsekwencji rację trzeba przyznać Pana pracownikowi. Skoro zawierając umowę o pracę ustalili Państwo w niej, że pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie minimalne, to powinien mu Pan w 2008 r. wypłacać 1126 zł (brutto). Należy uznać, że wynagrodzenie dla tego pracownika zostało określone na wyższym pułapie, niż można to było zrobić.

WAŻNE!

Pracownik w pierwszym roku pracy może zarabiać pełną kwotę wynagrodzenia minimalnego, jeżeli jest taka wola stron stosunku pracy.

Jak wynika z pytania, Pana intencją było wynagradzanie pracownika stawką 80% minimalnego wynagrodzenia. W takim razie wskazanie tego wynagrodzenia w umowie mogło wyglądać np. w ten sposób: „pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 80% ogólnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę”. Dodatkowo powinien Pan przekazać pracownikowi informację o aktualnej kwocie tak określonego wynagrodzenia. Informacja taka powinna być ponowiona w przypadku każdej zmiany stawki wynagrodzenia.

Niestety, nie może Pan unieważnić wynagrodzenia ustalonego na poziomie wyższym powołując się na błąd (art. 84 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy). Do tego byłoby bowiem konieczne spowodowanie przez pracownika błędu (nawet bez jego winy - nieświadomie) lub to, że mógłby on błąd z łatwością zauważyć. W tym przypadku zapewne obie strony podpisując umowę o pracę z wynagrodzeniem ustalonym na poziomie minimalnym miały na myśli dwie różne kwoty i obie działały w dobrej wierze.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK