| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy dodatek motywacyjny jest wliczany do podstawy wymiaru świadczeń

Kiedy dodatek motywacyjny jest wliczany do podstawy wymiaru świadczeń

Zgodnie z regulaminem wynagradzania wydanym przez radę naszego miasta nauczycielom przysługuje dodatek motywacyjny w wysokości do 10% osobistego wynagrodzenia zasadniczego w danym miesiącu. Dodatek motywacyjny jest przyznawany na czas określony - nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż jeden rok szkolny. Dodatek motywacyjny jest uznaniowy, tzn. w szczególnych przypadkach można go obniżyć lub podwyższyć. Dodatek jest wypłacany nauczycielom z góry w terminie wypłaty wynagrodzenia zasadniczego. Czy na podstawie takich zapisów w regulaminie możemy wliczać dodatek motywacyjny do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego?

PRZYKŁAD

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole samorządowej przysługuje dodatek motywacyjny na podstawie regulaminu obowiązującego na terenie gminy. Dodatek motywacyjny przyznano nauczycielowi na okres od stycznia do marca 2008 r. Wcześniej miał prawo do dodatku nieprzerwanie od stycznia 2005 r. do końca 2007 r. Nauczyciel miał wypadek samochodowy 5 marca br. Zwolnienie lekarskie przedłuży się na kwiecień 2008 r. Nauczycielowi nie przyznano dodatku motywacyjnego na kolejny okres, dlatego od 1 kwietnia 2008 r. z podstawy wymiaru wynagrodzenia i następnie zasiłku chorobowego należy wyłączyć dodatek motywacyjny, a podstawę wymiaru świadczenia należy ustalić ponownie.

Wynagrodzenie chorobowe, zasiłki oraz świadczenie rehabilitacyjne mają na celu rekompensowanie nauczycielowi utraty wynagrodzenia za pracę oraz zapewnienie środków finansowych w przypadku choroby, opieki czy macierzyństwa.

Podstawa prawna:

• art. 30 ust. 1 i ust. 6 Karty Nauczyciela,

• art. 92 Kodeksu pracy w związku z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela,

• art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1, art. 38, art. 42 ust. 1 i ust. 1 i 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Bogusław Śnieżek

specjalista w zakresie prawa oświatowego

Orzecznictwo uzupełniające:

• 1. Ustawodawca nie przewidział dla rady gminy kompetencji do ustalenia w drodze regulaminu wynagradzania, początkowego oraz końcowego terminu wypłaty wynagrodzenia, a także ustalenia, czy będzie ono wypłacane z góry czy z dołu, ponieważ taką regulację zawiera Karta Nauczyciela.

  2. Dodatki funkcyjne są dodatkami do wynagrodzenia. Ustawodawca nie upoważnił rady gminy do ustalenia, że dodatki te mogą być przyznawane w czasie pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego z powodu niezdolności do pracy, wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny. (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 9 listopada 2006 r., IV SA/Wr 560/2006, Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego z 2007 r. nr 204, poz. 2524)

Narzędzia kadrowego

Ośrodki konferencyjno- szkoleniowe

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »