| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy okres służby wojskowej zawsze podlega wliczeniu do stażu pracy

Czy okres służby wojskowej zawsze podlega wliczeniu do stażu pracy

Prowadzę kadry w urzędzie gminy. Nasz obecny pracownik przed odbyciem zasadniczej służby wojskowej nigdzie nie pracował. Bezpośrednio po odbyciu tej służby przez ponad rok także nie był nigdzie zatrudniony. Czy w tym przypadku okres służby wojskowej podlega wliczeniu do okresu uprawniającego do dodatku stażowego?

WAŻNE!

Zakładowy staż pracy to łączny okres zatrudnienia u danego pracodawcy bez względu na przerwy w zatrudnieniu.

W pozostałych dwóch sytuacjach okres służby wojskowej zostanie zaliczony pracownikowi do tzw. ogólnego stażu pracy. Oznacza to, że okres służby wojskowej zostanie pracownikowi zaliczony do wszystkich tych uprawnień pracowniczych, których nabycie jest uzależnione od ogólnego stażu pracy, np. wymiar urlopu wypoczynkowego.

W sytuacji opisanej w pytaniu pracownik w ciągu 30 dni po zwolnieniu ze służby wojskowej nie podjął zatrudnienia. W związku z tym występuje tu sytuacja określona w art. 120 ust. 3 ustawy. W takim przypadku okres służby wojskowej zostanie zaliczony pracownikowi do okresu wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem uprawnień przysługujących wyłącznie pracownikom u pracodawcy, u którego podjęli pracę, a więc uzależnionych od zakładowego stażu pracy.

Prawo do dodatku stażowego oraz jego wysokość dla pracowników samorządowych są uzależnione od ogólnego stażu pracy, tj. przy ustalaniu prawa do dodatku uwzględnia się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia, okres zatrudnienia u pracodawcy samorządowego oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (np. praca na roli). Ponadto dodatek stażowy jest wypłacany wszystkim pracownikom sfery budżetowej. Stąd zasadne jest zaliczenie, w sytuacji opisanej w pytaniu, okresu służby wojskowej do okresu, od którego jest uzależnione prawo do dodatku stażowego.

Podstawa prawna:

• art. 21 ust. 1 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.),

• art. 120 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2004 r. nr 241, poz. 2416 ze zm.),

• § 11 ust. 1 rozporządzenia z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (DzU nr 146, poz. 1223 ze zm.).

Cecylia Bodek

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Beata Tarnowska - Kupny

Coach biznesu, mentor, doradca, z ponad 20-letnim doświadczeniem w biznesie, ekspert w zarządzaniu łańcuchem dostaw, logistyką, zakupami w branżach: FMCG, dobra luksusowe, produkcja, wysoko zaawansowane technologie, telekomunikacja. Realizowała duże projekty w firmach krajowych oraz globalnych, tworzyła i wdrażała strategie biznesowe oraz wielofunkcyjne procesy, prowadziła negocjacje z firmami globalnymi. Posiada praktyczną wiedzę budowania i rozwoju biznesu, realizacji projektów biznesowych, budowania i zarządzania zespołami. Jest partnerem w firmie konsultingowej Lynton Polska oraz Coaching Partnerzy. Współpracuje z Polish Women Network organizacją wspierającą kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym. Od ponad 20 lat jest praktykiem coachingu menedżerskiego budującego zaangażowanie pracowników. Od kilku lat pracuje z biznesem jako coach i mentor. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK