| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie przestojowe dla pracujących na akord

Wynagrodzenie przestojowe dla pracujących na akord

W naszej fabryce podczas strajku pracownicy, którzy nie przystąpili do strajku, nie mogli wykonywać pracy z przyczyn technicznych. Czy należy im się za ten czas wynagrodzenie? A jeżeli tak, to jak je wyliczyć, jeśli są zatrudnieni na akord?

WAŻNE!

Miesięczna kwota wynagrodzenia przestojowego nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ustalając wynagrodzenie w celu obliczenia procentowego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi za czas przestoju należy stosować zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Zmienne składniki wynagrodzenia, jak w przypadku wynagrodzeń akordowych, uwzględnia się w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie trzech miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym wystąpił przestój. Następnie obliczając należność za jedną godzinę przestoju, wynagrodzenie otrzymane w powyższy sposób należy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie, a następnie obliczyć 60% otrzymanej kwoty. Ustalone w ten sposób wynagrodzenie za jedną godzinę przestoju należy pomnożyć przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby, gdyby nie było przestoju.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony w zakładzie produkcyjnym w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku tokarza. W styczniu z powodu obfitych opadów śniegu awarii uległy przewody elektryczne doprowadzające prąd do zakładu pracy i przez sześć dni (48 godzin) pracownik nie mógł wykonywać pracy. W tym czasie nie powierzano mu innej pracy. Wyłączając przestój w styczniu pracownik przepracował 128 godzin i zarobił 1837 zł.

W grudniu przepracował 152 godziny i otrzymał 2514 zł wynagrodzenia, w listopadzie - 168 godzin i otrzymał 2322 zł, a w październiku 184 godziny i otrzymał 3558 zł.

Za przestój w styczniu wynagrodzenie pracownika należy obliczyć w następujący sposób:

2514 zł + 2322 zł + 3558 zł = 8394 zł,

152 godz. + 168 godz. + 184 godz. = 504 godz.,

8394 zł : 504 godz. = 16,65 zł,

16,65 zł × 60% = 9,99 zł,

9,99 zł × 48 godz. (6 dni po 8 godz.) = 479,52 zł,

1837 zł + 479,52 zł = 2316,52 zł.

Uwzględniając wynagrodzenie za przestój pracownik powinien otrzymać za styczeń 2316,52 zł.

Podstawa prawna:

• art. 81 § 1 i § 3 Kodeksu pracy,

• § 4 rozporządzenia z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.),

• § 6 i § 8 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Meritoros

Biura rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK