| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego wliczać wynagrodzenie z umowy zlecenia

Kiedy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego wliczać wynagrodzenie z umowy zlecenia

Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy o pracę zawartej na okres od 1 stycznia 2007 r. do 29 lutego 2008 r. W tym czasie wykonywała dla nas także inne prace na podstawie umowy zlecenia. Zachorowała 15 lutego 2008 r. Czy ustalić jej prawo do wynagrodzenia chorobowego z umowy o pracę i zasiłku chorobowego z umowy zlecenia? Czy przysługują jej od nas dwa świadczenia?

RADA

Pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe za okres od 15 do 29 lutego 2008 r. wyłącznie z tytułu umowy o pracę. Do podstawy wymiaru wliczamy jednak także wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia. Jeżeli zwolnienie lekarskie przedłuży się, to od 1 marca 2008 r. zasiłek chorobowy pracownicy będzie wypłacał ZUS.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków dla pracowników ustala się przyjmując do podstawy wymiaru wynagrodzenie, które pracownik uzyskał w okresie 12 miesięcy poprzedzających zachorowanie.

Umowa o pracę i umowa zlecenia są różnymi podstawami do wykonywania pracy. Umowa o pracę jest podstawowym tytułem zatrudnienia. Jest ona uregulowana w Kodeksie pracy. Natomiast umowa zlecenia jest jedną z umów Kodeksu cywilnego i odrębnym tytułem do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Prawo nie zabrania zawierania umów cywilnych do wykonania określonych prac, pod warunkiem że celem zawarcia umowy cywilnej nie jest obejście prawa.

Na gruncie prawa ubezpieczeń społecznych sytuacja, w której z pracownikiem zawarto dodatkowo umowę zlecenia, jest traktowana tak, jakby przychód z umowy zlecenia był wynagrodzeniem pracownika. Nie zgłasza się dodatkowo pracownika do ubezpieczeń społecznych, a wynagrodzenie wypłacane z umowy zlecenia jest sumowane z wynagrodzeniem z umowy o pracę i stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym ubezpieczenie chorobowe. W przypadku pracownika i równocześnie zleceniobiorcy pracownik obowiązkowo opłaca składkę na ubezpieczenie chorobowe, a przychód z umowy zlecenia jest wliczany do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, czyli wynagrodzenia chorobowego, zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

Wynagrodzenie wypłacane z umowy zlecenia zawartej z pracownikiem jest wliczane do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków, jednak tylko za okres, kiedy umowa zlecenia jest wykonywana. Umowa zlecenia jest traktowana tak jak składnik wynagrodzenia, który przysługuje do określonego terminu.

PRZYKŁAD

Pracodawca zawarł z pracownikiem dodatkowo umowę zlecenia na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2007 r. oraz kolejną umowę zlecenia na okres od 15 stycznia do 31 sierpnia 2008 r. Pracownik zachorował 18 lutego 2008 r. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić wynagrodzenie z umowy o pracę za okres od lutego 2007 r. do stycznia 2008 r. oraz wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia zawartej na okres od 15 stycznia do 31 sierpnia 2008 r. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika nie należy uwzględniać wynagrodzenia, które pracownik otrzymał z tytułu umowy zlecenia zawartej na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2007 r., ponieważ przed dniem uzyskania prawa do świadczenia umowa została rozwiązana, a kolejna została zawarta po przerwie (1-14 stycznia 2008 r.).

Podstawa prawna:

• art. 92 § 1 ust. 1 Kodeksu pracy,

• art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1, art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Kaja Kryniewicz

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »