| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego wliczać wynagrodzenie z umowy zlecenia

Kiedy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego wliczać wynagrodzenie z umowy zlecenia

Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy o pracę zawartej na okres od 1 stycznia 2007 r. do 29 lutego 2008 r. W tym czasie wykonywała dla nas także inne prace na podstawie umowy zlecenia. Zachorowała 15 lutego 2008 r. Czy ustalić jej prawo do wynagrodzenia chorobowego z umowy o pracę i zasiłku chorobowego z umowy zlecenia? Czy przysługują jej od nas dwa świadczenia?

RADA

Pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe za okres od 15 do 29 lutego 2008 r. wyłącznie z tytułu umowy o pracę. Do podstawy wymiaru wliczamy jednak także wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia. Jeżeli zwolnienie lekarskie przedłuży się, to od 1 marca 2008 r. zasiłek chorobowy pracownicy będzie wypłacał ZUS.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków dla pracowników ustala się przyjmując do podstawy wymiaru wynagrodzenie, które pracownik uzyskał w okresie 12 miesięcy poprzedzających zachorowanie.

Umowa o pracę i umowa zlecenia są różnymi podstawami do wykonywania pracy. Umowa o pracę jest podstawowym tytułem zatrudnienia. Jest ona uregulowana w Kodeksie pracy. Natomiast umowa zlecenia jest jedną z umów Kodeksu cywilnego i odrębnym tytułem do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Prawo nie zabrania zawierania umów cywilnych do wykonania określonych prac, pod warunkiem że celem zawarcia umowy cywilnej nie jest obejście prawa.

Na gruncie prawa ubezpieczeń społecznych sytuacja, w której z pracownikiem zawarto dodatkowo umowę zlecenia, jest traktowana tak, jakby przychód z umowy zlecenia był wynagrodzeniem pracownika. Nie zgłasza się dodatkowo pracownika do ubezpieczeń społecznych, a wynagrodzenie wypłacane z umowy zlecenia jest sumowane z wynagrodzeniem z umowy o pracę i stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym ubezpieczenie chorobowe. W przypadku pracownika i równocześnie zleceniobiorcy pracownik obowiązkowo opłaca składkę na ubezpieczenie chorobowe, a przychód z umowy zlecenia jest wliczany do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, czyli wynagrodzenia chorobowego, zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

Wynagrodzenie wypłacane z umowy zlecenia zawartej z pracownikiem jest wliczane do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków, jednak tylko za okres, kiedy umowa zlecenia jest wykonywana. Umowa zlecenia jest traktowana tak jak składnik wynagrodzenia, który przysługuje do określonego terminu.

PRZYKŁAD

Pracodawca zawarł z pracownikiem dodatkowo umowę zlecenia na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2007 r. oraz kolejną umowę zlecenia na okres od 15 stycznia do 31 sierpnia 2008 r. Pracownik zachorował 18 lutego 2008 r. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić wynagrodzenie z umowy o pracę za okres od lutego 2007 r. do stycznia 2008 r. oraz wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia zawartej na okres od 15 stycznia do 31 sierpnia 2008 r. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika nie należy uwzględniać wynagrodzenia, które pracownik otrzymał z tytułu umowy zlecenia zawartej na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2007 r., ponieważ przed dniem uzyskania prawa do świadczenia umowa została rozwiązana, a kolejna została zawarta po przerwie (1-14 stycznia 2008 r.).

Podstawa prawna:

• art. 92 § 1 ust. 1 Kodeksu pracy,

• art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1, art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Kaja Kryniewicz

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK