| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Dodatek stażowy dla katechety

Dodatek stażowy dla katechety

Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, zatrudniam księdza do nauczania religii. Chciałbym się dowiedzieć, jak ustalić dla tego nauczyciela dodatek za staż pracy, szczególnie że do roku 1997 prowadził zajęcia bez wynagrodzenia, jak również przedstawił świadectwo pracy o nauczaniu religii w punktach katechetycznych. Czy ten okres ma wpływ na wysokość dodatku?

Tak, okres nauczania religii udokumentowany świadectwem pracy powinien być zaliczony do stażu pracy wymaganego zarówno do nabycia prawa, jak i wysokości dodatku za wysługę lat. Bez znaczenia jest w tym przypadku fakt nauczania religii przez księży bez wynagrodzenia, gdyż do roku 1997 zgodnie z Porozumieniem oraz późniejszymi ustaleniami między Episkopatem Polski a Ministerstwem Edukacji Narodowej księża byli zobowiązani do prowadzenia katechizacji szkolnej nieodpłatnie.

Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych, poczynając od czwartego roku pracy. Zasada ta dotyczy wszystkich nauczycieli, a więc również księży i katechetów nauczających religii (art. 33 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela; DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.).

Szczególne przypadki zaliczania okresów zatrudnienia oraz innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (DzU nr 22, poz. 181 ze zm.).

Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za staż pracy wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy bez względu na sposób ustania tego stosunku (§ 7 rozporządzenia).

Obowiązujące przepisy nie przewidują dla księży-katechetów odrębnych uregulowań w zakresie ustalania pracowniczego stażu i wypłaty dodatku za wysługę lat.

Tak więc przy ustalaniu stażu pracy uwzględnia się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia zarówno przed rokiem 1990, jak i poźniejsze.

Dotyczy to również okresu nauczania religii w katechizacji parafialnej jako zatrudnienia w szczególnym charakterze w rozumieniu art. 88 ustawy - Karta Nauczyciela. Problem ten rozstrzygnęło orzecznictwo Sądu Najwyższego. W wyroku z 30 lipca 1997 r. (II UKN 201/97, OSNP 1998/11/347) Sąd Najwyższy orzekł, że od wejścia w życie ustawy o systemie oświaty, tj. od 25 października 1991 r., nauczanie religii jest pracą nauczycielską. Wymienione orzeczenie odnosiło się tylko do okresu po wprowadzeniu religii do szkół. Problem dotyczący uznania pracy księży w parafialnych punktach katechetycznych (przed 25 października 1991 r.) ostatecznie został rozstrzygnięty w uchwale z 13 czerwca 2001 r. (ZP 32/00). Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów stwierdził, że okres nauczania religii w katechizacji parafialnej w ramach stosunku pracy przed wejściem w życie ustawy o systemie oświaty jest okresem pracy pedagogicznej.

Do okresów pracy wymaganych do nabycia prawa do dodatku za wysługę lat zalicza się okresy pracy wykonywanej w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć (czasu pracy) oraz okresy pracy, o których mowa w art. 22 ust. 3 Karty Nauczyciela. W tej kwestii wypowiedziało się również Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Jak wynika ze stanowiska ministerstwa z 16 marca 2004 r. (nr DPZN-WSW-0332/62JG/2004), nauczanie religii w szkołach do 31 sierpnia 1997 r. odbywało się na podstawie umowy cywilnoprawnej (nieodpłatnie), a nie na podstawie stosunku pracy, co powoduje, że okresy te nie mogły być traktowane jako zatrudnienie uprawniające do otrzymania dodatku za wysługę lat czy też nagrody jubileuszowej.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »