| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego przypadającego po urlopie wychowawczym

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego przypadającego po urlopie wychowawczym

Pracownica wróciła do pracy z urlopu wychowawczego w październiku 2007 r. W tym miesiącu była przez kilka dni na zwolnieniu lekarskim. Wtedy przyjęłam za podstawę wynagrodzenia chorobowego ostatnie wynagrodzenie zasadnicze sprzed urlopu. W styczniu br. pracownica znowu była na zwolnieniu lekarskim i mam problem, ponieważ nie jestem pewna, jaką podstawę wymiaru przyjąć do wynagrodzenia chorobowego. Pracownica otrzymała wynagrodzenie zasadnicze, część premii rocznej ze względu na nieprzepracowany cały rok i wynagrodzenie za czas choroby w październiku. Jak ustalić pracownicy podstawę wymiaru?

Państwa pracownica w październiku 2007 r., a następnie w styczniu br. jest uprawniona do wynagrodzenia chorobowego. Między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy występuje przerwa, która nie przekracza 3 miesięcy kalendarzowych. Wówczas podstawę wymiaru wynagrodzenia należy w dalszym ciągu przyjmować z października 2007 r.

WAŻNE!

Podstawa wymiaru zasiłku przysługująca pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy wraz ze składnikami, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku, nie może być liczona od kwoty niższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Podstawa prawna:

• art. 36, art. 37, art. 42-43, art. 45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 92 § 2 Kodeksu pracy.

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• 1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika u tego pracodawcy, z którym łączył go stosunek pracy w okresie powstania niezdolności do pracy.

2. Nie można uznać, że przepisy o wynagradzaniu zawierają zasady zmniejszania nagrody za okres choroby pracownika w rozumieniu art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.), jeżeli te zasady nie zostały w tych przepisach w jakikolwiek sposób określone, na przykład w postaci zmniejszenia procentowego czy kwotowego. (Wyrok Sądu Najwyższego z 16 maja 2006 r., I UK 291/05, OSNP 2007/11-12/169)

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »