| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Trzynasta pensja w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego

Trzynasta pensja w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego

Jak należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego trzynastą pensję w przypadku, gdy była ona wypłacona w lutym 2007 r. za 2006 rok, a ja chorowałam w okresie od 1 do 10 sierpnia 2007 r.?

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.) przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków uwzględnia się te składniki wynagrodzenia, które zgodnie z postanowieniami przepisów płacowych obowiązujących u pracodawcy są pomniejszane za czas niezdolności do pracy.

Przepis art. 42 ust. 3 ustawy stanowi, że premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej jedną dwunastą kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku podlega kwota składnika naliczona według powyższej zasady po odjęciu kwoty odpowiadającej 18,71% w odniesieniu do składników wypłaconych przed 1 lipca 2007 r.

W związku z powyższym w przypadku, kiedy była Pani niezdolna do pracy w okresie 1-10 sierpnia 2007 r., od „trzynastki” wypłaconej w lutym 2007 r. za 2006 r. należy odjąć 18,71%, tj. stawkę procentową obowiązującą w chwili wypłaty tego składnika wynagrodzenia.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »