| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Trzynasta pensja w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego

Trzynasta pensja w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego

Jak należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego trzynastą pensję w przypadku, gdy była ona wypłacona w lutym 2007 r. za 2006 rok, a ja chorowałam w okresie od 1 do 10 sierpnia 2007 r.?

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.) przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków uwzględnia się te składniki wynagrodzenia, które zgodnie z postanowieniami przepisów płacowych obowiązujących u pracodawcy są pomniejszane za czas niezdolności do pracy.

Przepis art. 42 ust. 3 ustawy stanowi, że premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej jedną dwunastą kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku podlega kwota składnika naliczona według powyższej zasady po odjęciu kwoty odpowiadającej 18,71% w odniesieniu do składników wypłaconych przed 1 lipca 2007 r.

W związku z powyższym w przypadku, kiedy była Pani niezdolna do pracy w okresie 1-10 sierpnia 2007 r., od „trzynastki” wypłaconej w lutym 2007 r. za 2006 r. należy odjąć 18,71%, tj. stawkę procentową obowiązującą w chwili wypłaty tego składnika wynagrodzenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK