| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Zmiana płacy zasadniczej a wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca

Zmiana płacy zasadniczej a wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca

Osobom naliczającym pensje wiele problemów przysparza ustalenie wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, jeżeli w trakcie miesiąca nastąpiła zmiana płacy zasadniczej.

Sposób rozliczania takiego wynagrodzenia zależy od przyczyny nieobecności pracownika w pracy w danym miesiącu.

Jeżeli pracownik za część miesiąca otrzymał wynagrodzenie określone w art. 92 k.p., wówczas w celu obliczenia wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, należy:

• miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez 30,

• otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

• tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Jeżeli natomiast pracownik był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą i za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, wówczas w celu obliczenia wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, należy:

• miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,

• otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z tych przyczyn,

• tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Znajomość powyższych zasad daje gwarancję prawidłowego ustalenia wysokości wynagrodzenia za czas przepracowany. Powstaje jednak pytanie, jak należy naliczyć wynagrodzenie za część miesiąca, w sytuacji gdy przez jego część pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym bądź zwolnieniu lekarskim i jednocześnie w tym miesiącu miała miejsce zmiana wysokości płacy zasadniczej?

Otóż sposób ustalania takiego wynagrodzenia zależny jest i w tym przypadku od przyczyny nieobecności pracownika w pracy i polega na odrębnym ustaleniu pensji za czas przed zmianą płacy zasadniczej i za czas po jej zmianie.

Zmiana płacy zasadniczej w miesiącu przebywania na zwolnieniu lekarskim

Jeśli w trakcie miesiąca pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim i jednocześnie w tym miesiącu miała miejsce zmiana stałej stawki wynagrodzenia, wówczas - aby obliczyć płacę za część miesiąca - należy miesięczną stawkę wynagrodzenia sprzed zmiany, przysługującą za cały miesiąc, zmniejszyć o 2 pozycje.

Są to:

• czas nieświadczenia pracy z powodu zwolnienia lekarskiego,

• czas nieobowiązywania tej stawki.

Ustalona w powyższy sposób kwota jest wynagrodzeniem za czas przepracowany do dnia zmiany stawki.

Następnie w podobny sposób należy ustalić płacę zasadniczą za czas przepracowany po zmianie stawki. W tym celu analogicznie nową miesięczną stawkę wynagrodzenia, przysługującą za cały miesiąc, trzeba zmniejszyć o:

• czas nieświadczenia pracy z powodu zwolnienia lekarskiego,

• czas nieobowiązywania tej stawki.

Suma obliczonych w powyższy sposób stawek jest płacą zasadniczą za przepracowaną część miesiąca.

Kwoty zmniejszenia płacy zasadniczej o czas zwolnienia lekarskiego oraz o czas nieobowiązywania starej bądź nowej stawki ustala się według powszechnie znanych zasad. A mianowicie, aby obliczyć kwotę zmniejszenia płacy zasadniczej o czas zwolnienia lekarskiego, płacę należy podzielić przez 30, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni zwolnienia lekarskiego.

Natomiast aby obliczyć kwotę zmniejszenia płacy zasadniczej o czas nieobowiązywania starej bądź nowej stawki, płacę zasadnicza przysługującą za cały miesiąc należy podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu, a następnie tak ustaloną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin nieobowiązywania stawki.


Przykład

Jak ustalić wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, jeśli w okresie od 18 do 21 września 2007 r. (4 dni) pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, a od 25 września nastąpiła zmiana płacy zasadniczej ze stawki 3500,00 zł na 3800,00 zł?

Wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca w okresie obowiązywania starej stawki płacy zasadniczej, tj. za okres od 1 do 21 września:

• ustalamy kwotę zmniejszenia płacy zasadniczej o czas niezdolności do pracy wskutek choroby. W tym celu płacę zasadniczą dzielimy przez 30, a otrzymaną kwotę mnożymy przez liczbę dni zwolnienia lekarskiego:

3500,00 zł : 30 dni = 116,67 zł,

116,67 zł x 4 dni = 466,68 zł,

• obliczamy kwotę zmniejszenia płacy zasadniczej o czas nieobowiązywania tej stawki. W tym celu płacę zasadniczą dzielimy przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnożymy przez liczbę godzin nieobowiązywania tej stawki:

3500,00 zł : 160 godzin = 21,88 zł/godz,

21,88 zł/godz x 32 godziny = 700,16 zł,

• od płacy zasadniczej według starej stawki, przysługującej za cały miesiąc, odejmujemy obliczone kwoty:

3500,00 zł - 466,68 zł - 700,16 zł = 2333,16 zł.

Wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca w okresie obowiązywania nowej stawki płacy zasadniczej, tj. za okres od 22 do 30 września:

• obliczamy kwotę zmniejszenia płacy zasadniczej o czas nieobowiązywania tej stawki. W tym celu płacę zasadniczą dzielimy przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnożymy przez liczbę godzin nieobowiązywania tej stawki:

3800,00 zł : 160 godzin = 23,75 zł/godz,

23,75 zł/godz x 128 godzin = 3040,00 zł,

• od płacy zasadniczej według nowej stawki, przysługującej za cały miesiąc, odejmujemy tak ustaloną kwotę:

3800,00 zł - 3040,00 zł = 760,00 zł.

Suma wynagrodzeń za przepracowaną część miesiąca w okresie obowiązywania starej i nowej stawki jest wynagrodzeniem za czas faktycznego świadczenia pracy we wrześniu 2007 r.:

2333,16 zł + 760,00 zł = 3093,16 zł.

Zmiana płacy zasadniczej w miesiącu korzystania z urlopu wypoczynkowego

Jeśli w trakcie miesiąca pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym i jednocześnie w miesiącu tym miała miejsce zmiana stałej stawki wynagrodzenia, wówczas, aby obliczyć płacę za czas faktycznego świadczenia pracy - należy miesięczną stawkę wynagrodzenia sprzed zmiany, przysługującą za cały miesiąc, także zmniejszyć o 2 pozycje.

Są to:

• czas nieświadczenia pracy z powodu urlopu wypoczynkowego,

• czas nieobowiązywania tej stawki.

Obliczona w powyższy sposób kwota jest wynagrodzeniem za czas przepracowany do dnia zmiany stawki.

Dorota Twardo

specjalista ds. kadr i płac

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i doradca podatkowy. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. W latach 2010–2013 Dyrektor Departamentu Prawnego w Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Ukończył WPiA na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Specjalista w zakresie postępowań podatkowych, wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. W zakresie bieżącego doradztwa podatkowego, prowadził procesy optymalizacji podatkowych m.in. przy projektach dotyczących skomplikowanych transakcji gospodarczych, w szczególności łączenia spółek kapitałowych, podziału przez wydzielenie oraz przekształcenia spółek kapitałowych. Uczestniczył w przeglądach prawnych i podatkowych prowadzonych pod kątem identyfikacji ryzyka i możliwości optymalizacji. Jest doświadczonym wykładowcą, działalnością szkoleniową zajmuje się od 2011 r. Jego doświadczenie szkoleniowe obejmuje ponad 400 szkoleń (ponad 2500 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, procedury podatkowej, cen transferowych, oraz delegacji krajowych i zagranicznych. Współpracownik największych polskich firm szkoleniowych. Realizował szkolenia zarówno dla sektora prywatnego, jak i dla jednostek sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK