| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Dodatkowe wynagrodzenie

Dodatkowe wynagrodzenie

Jestem wychowawcą zatrudnionym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym.Często na polecenie dyrektora jestem zobowiązywany do pracy (ponad obowiązujące mnie pensum) w zastępstwie innego nieobecnego nauczyciela. Czy z tego tytułu przysługuje mi dodatkowe wynagrodzenie?

RADA

Nauczyciel realizujący na polecenie dyrektora zajęcia w zastępstwie innego nieobecnego nauczyciela ma prawo do wynagrodzenia za zrealizowane godziny doraźnych zastępstw.

UZASADNIENIE

W świetle art. 35 ust. 2a ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.) wychowawcy, którzy zostali zobowiązani do pracy za nieobecnego nauczyciela, swoje obowiązki wykonywali w ramach doraźnych zastępstw.

Przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.

Zarówno godziny ponadwymiarowe, jak i godziny doraźnych zastępstw nie są związane z czasem pracy nauczycieli określonym w art. 42 Karty Nauczyciela. Fakt nieobecności jednego z wychowawców nie oznacza automatycznie, że zastępujący wychowawca/wychowawcy realizuje te obowiązki w ramach obowiązkowego wymiaru zajęć.

Wynagrodzenie za godziny doraźnych zastępstw powinno więc być wypłacone nauczycielom zgodnie z liczbą przepracowanych godzin przez poszczególnych nauczycieli.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »