| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Doraźne zastępstwo

Doraźne zastępstwo

Pełnię funkcję dyrektora szkoły. Czy za przepracowane godziny doraźnych zastępstw przysługuje mi wynagrodzenie, czy też powinienem te zajęcia realizować w ramach obniżonego pensum?

RADA

Jeżeli potrzeby szkoły wymagają od osób zajmujących stanowiska kierownicze w szkole realizacji doraźnych zastępstw, to za ich zrealizowanie należy wypłacić wynagrodzenie. Potwierdza to zapis art. 30 ust. 6 pkt 2 Karty Nauczyciela.

UZASADNIENIE

Wymiar tygodniowych obowiązkowych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, które realizuje nauczyciel określa art. 42 ust. 3 i 4 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.).

Nauczycielom niewymienionym w ust. 3 wymienionego artykułu wymiar zajęć ustala organ prowadzący szkołę po uzyskaniu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Nauczyciel, który jest dyrektorem, realizuje tygodniowy wymiar zajęć bądź w pełnym wymiarze, bądź w obniżonym w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy. Dla dyrektorów i wicedyrektorów realizujących tygodniowy wymiar zajęć określony w Karcie Nauczyciela godziną doraźnych zastępstw będzie każda godzina przekraczająca ten wymiar, która nie została przydzielona w arkuszu organizacyjnym. Ta zasada ma zastosowanie do wszystkich dyrektorów i wicedyrektorów, niezależnie od tego, czy realizują obniżony wymiar zajęć, czy zostali z niego zwolnieni. Na przykład organ prowadzący obniżył dyrektorowi obowiązujące pensum z 18 do 10 godzin tygodniowo. Godziną doraźnych zastępstw w tym przypadku będzie 11. godzina, za którą należy wypłacić wynagrodzenie. W tym przypadku godzina ta nie stanowi uzupełnienia do 18 godzin, ponieważ podstawowe dla tego nauczyciela - dyrektora jest 10-godzinne pensum.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK