| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Ryczałt za nadgodziny a podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Ryczałt za nadgodziny a podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Jesteśmy firmą handlową, która zatrudnia ponad 20 osób. Ze względu na specyfikę pracy zatrudniamy przedstawicieli handlowych. Wynagrodzenie zasadnicze przysługuje im w stałej miesięcznej wysokości. Ponadto wypłacamy pracownikom ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych. Jest to spowodowane stałym wykonywaniem pracy poza zakładem pracy i brakiem możliwości kontrolowania godzin pracy. Czy ryczałt za nadgodziny pracownika, któremu musimy naliczyć wynagrodzenie chorobowe, należy uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Jeżeli tak, to czy wynagrodzenie to uzupełnić?

RADA

Ryczałt za nadgodziny należy uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.

UZASADNIENIE

Wynagrodzeniem pracownika, które przyjmuje się do obliczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jest przychód pracownika będący podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, finansowanych ze środków pracownika (art. 3 ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Przychód pracownika ze stosunku pracy to pojęcie szersze niż wynagrodzenie zasadnicze. Do przychodu zalicza się różne składniki wynagrodzenia.

Są to m.in.:

• wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,

• nagrody,

• premie,

• dodatki,

• ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Nie wszystkie składniki wynagrodzenia pracownika, od których zostały odprowadzone składki na ubezpieczenie chorobowe, są wliczane do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego są uwzględniane tylko takie składniki wynagradzania, które zgodnie z zasadami wypłaty określonymi w układach zbiorowych pracy lub w przepisach o wynagradzaniu są pomniejszane za okres pobierania zasiłku chorobowego.

Uwzględnieniu podlegają także składniki, które przysługują za przepracowany czas, np. dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za pełnienie dyżuru, dodatek za nadgodziny, dodatek za uciążliwe warunki pracy.

Świadczenia pieniężne wypłacane przez Państwa handlowcom w formie ryczałtu za nadgodziny należy wliczyć do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. Ryczałt to forma naliczenia dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, gdzie oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje dodatek za nadgodziny. Jednak nie ma realnej możliwości kontrolowania godzin pracy pracowników wykonujących stale pracę poza siedzibą firmy. W takim przypadku można przyznać pracownikowi dodatek w formie ryczałtu. Wysokość tego ryczałtu musi być adekwatna do pracy w godzinach nadliczbowych.

Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, w tym przypadku ryczałt za nadgodziny, podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania. W związku z tym, że jest to składnik wynagrodzenia przysługujący za okres miesiąca, należy go uwzględnić w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego.

Wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych nie należy uzupełniać w miesiącach, w których z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownik nie przepracował pełnego miesiąca.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »