| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego w przypadku choroby w pierwszym i drugim miesiącu zatrudnienia

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego w przypadku choroby w pierwszym i drugim miesiącu zatrudnienia

Ustalenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem, w szczególności, gdy zachoruje nowo zatrudniony pracownik. Jak w takim przypadku poprawnie wyliczyć podstawę wymiaru?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy – art. 36 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (ustawa zasiłkowa).

Jeżeli pracownik zachoruje przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, wówczas ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenia za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia.

Wynagrodzenie, które należy uwzględnić w podstawie wymiaru, to przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe – art. 3 pkt. 3 ustawy zasiłkowej.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Zdarza się, że pracownik podejmując nową pracę zachoruje przed upływem pierwszego pełnego miesiąca kalendarzowego zatrudnienia, wówczas podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie, które zostałoby osiągnięte przez pracownika, gdyby przepracował pierwszy pełny miesiąc kalendarzowy, tzw. wynagrodzenie uzupełnione. Istotny jest tutaj fakt, jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi – stałe czy zmienne wynagrodzenie. Jeżeli pracownik w umowie o pracę ma określone wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, wówczas w podstawie wymiaru przyjąć należy wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę. Wynagrodzenie stałe to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale również wynagrodzenie określone w stawce godzinowej.

Pracownica podjęła pracę 7 lutego 2017 r., a w dniu 14 lutego 2017 r. dostarczyła pracodawcy zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 14 do 18 lutego 2017 r. (5 dni). Pracownica, mimo, iż dopiero się zatrudniła ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, ponieważ posiada wymagany okres ubezpieczenia chorobowego. Zgodnie z umową o pracę przysługuje jej stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 2 900,00 zł brutto. Podstawę wymiaru płatnik wylicza poprzez pomniejszenie wynagrodzenia zasadniczego o składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego, zatem podstawa wynosi 2 502,41 zł zgodnie z wyliczeniem:

  • 2 900,00 zł x 13,71% = 397,59 zł

  • 2 900,00 zł – 397,59 zł = 2 502,41 zł

Zobacz: Wynagrodzenie

W przypadku, gdy pracownik w umowie o pracę ma zapis, że będzie otrzymywał wynagrodzenie miesięczne zmienne i w miesiącu, w którym zachorował przepracował choćby 1 dzień, wówczas podstawę wymiaru zasiłku stanowi miesięczne wynagrodzenie, obliczone poprzez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez pracownika za faktycznie przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych a otrzymany wynik mnożąc przez normę czasu pracy w danym miesiącu, czyli liczbę dni, które pracownik był obowiązany do przepracowania w danym miesiącu kalendarzowym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Starowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK