| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak ustalić wynagrodzenie, gdy pracownik choruje 30 dni w miesiącu liczącym 31 dni

Jak ustalić wynagrodzenie, gdy pracownik choruje 30 dni w miesiącu liczącym 31 dni

Pracownik przebywał przez 30 dni w miesiącu mającym 31 dni na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Jak ustalić wynagrodzenie, jeżeli jeden dzień świadczył pracę lub ten jeden dzień miał wolny w związku z rozkładem czasu pracy?

Jak ustalić wynagrodzenie pracownika, który przez 30 dni, w miesiącu mającym 31 dni (np. lipiec 2016 r.), był na zwolnieniu, a przez jeden dzień świadczył pracę lub ten jeden dzień miał wolny w związku z rozkładem czasu pracy przy stałym wynagrodzeniu miesięcznym? Czy będą występowały jakieś różnice w przypadku, gdy będzie to zwolnienie chorobowe albo zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem – pyta Czytelniczka z Płocka.

W opisanych przez Państwa przypadkach ustalenie wynagrodzenia będzie uzależnione od tego, czy w tym jednym dniu miesiąca pracownik miał zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy wolne, czy też świadczył pracę.

W przypadku gdy w dniu tym pracownik świadczył pracę, bezwzględnie należy naliczyć za nią wynagrodzenie. Jeżeli jednak był to dla pracownika dzień wolny, to wynagrodzenie za ten miesiąc nie będzie przysługiwało – zastosowanie zasad naliczania wynagrodzenia w miesiącach, w których pracownik pobierał wynagrodzenie chorobowe lub zasiłki z ubezpieczenia chorobowego (niezależnie od rodzaju zasiłku), spowoduje, że jego wynagrodzenie zostanie „wyzerowane”.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Przy ustalaniu wynagrodzenia, jeżeli w miesiącu występują nieobecności, należy użyć metod wskazanych w przepisach rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (dalej: rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy).

Gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości – za przepracowaną część miesiąca należną za miesiąc, w którym pracownik chorował (lub był nieobecny z innych powodów „zasiłkowych” – np. z powodu opieki nad chorym dzieckiem), oblicza się, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez 30 i następnie otrzymaną kwotę należy pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby (odpowiednio – przez liczbę dni opieki czy liczbę dni korzystania z zasiłku chorobowego).

Tak ustaloną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc. Takie zasady wynikają z § 11 ust. 1 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy. Metoda ta jest stosowana niezależnie od liczby dni w danym miesiącu kalendarzowym.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Służewska – Woźnicka

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »