| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Prezent dla pracownika odchodzącego na emeryturę a składki ZUS i podatek

Prezent dla pracownika odchodzącego na emeryturę a składki ZUS i podatek

Pracownik odchodzący na emeryturę, oprócz odprawy emerytalnej otrzyma prezenty rzeczowe od firmy w ramach podziękowania za współpracę. Czy otrzymanie prezentów skutkuje powstaniem przychodu u osób je otrzymujących i czy należy od ich wartości pobrać zaliczkę na podatek oraz składki ZUS? Jak rozliczyć pracownika odchodzącego na emeryturę?

Problem

Nasz wieloletni pracownik przechodzi na emeryturę. Umowa o pracę rozwiąże się z końcem grudnia 2015 r. Oprócz odprawy emerytalnej otrzyma upominek rzeczowy od firmy w ramach podziękowania za współpracę. Prawdopodobnie będzie to jakiś drobny sprzęt AGD. Czy taki prezent stanowi przychód pracownika i czy należy od jego wartości pobrać zaliczkę na podatek oraz składki ZUS? Ile będzie wynosiła odprawa emerytalna, jeżeli wynagrodzenie pracownika składa się ze stawki zasadniczej 3800 zł, dodatku za staż pracy (400 zł) i zmiennej premii regulaminowej w wysokości od 5 do 20 proc. wynagrodzenia za czas przepracowany? Ostatnie trzy premie zostały wypłacone w kwotach 760 zł, 570 zł i 456 zł.

Odpowiedź

Według najnowszej interpretacji Ministerstwa Finansów upominki okolicznościowe dla pracowników m.in. odchodzących na emeryturę nie stanowią przychodu po stronie obdarowanego. Dla pracodawcy oznacza to brak obowiązku poboru zaliczki na podatek oraz składek na ZUS od wartości upominku. Odprawa emerytalna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia wyniesie natomiast 4795,33 zł.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik gratis

Prezenty jubileuszowe a przychód zatrudnionego

Pracodawcy z różnych okazji wręczają pracownikom prezenty. Sposobnością ku temu może być np. odejście na emeryturę bądź rentę, jubileusz pracy zawodowej czy okrągła rocznica istnienia zakładu pracy. Okoliczności te są pretekstem do specjalnego wynagradzania pracowników, będącego wyrazem uszanowania dla pracy nie tylko danej osoby, ale także całej załogi. Prezenty zwykle mają postać rzeczową. Są to np. eleganckie pióra, długopisy, zegarki czy sprzęt AGD. Gratulacjom i podziękowaniom za pracę towarzyszy zwykle także wręczenie kwiatów. Jak to się ma do przychodu po stronie obdarowanego? Czy prezenty są przysporzeniem, korzyścią o wartości materialnej skutkującą powstaniem obowiązku podatkowego? Zdaniem izb skarbowych – tak.

Przychodami ze stosunku pracy zdefiniowanymi w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze i za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. Jak widać, powyższe wyliczenie nie ogranicza się do wymienionych pozycji (zwrot „w szczególności”). Organy podatkowe uznają więc, że przy tak szerokim pojęciu przychodu, w każdym przypadku, w którym pracownik uzyska realną korzyść, będzie to rodzić obowiązek zwiększenia jego przychodu, z wyjątkiem świadczeń określonych w katalogu zwolnień przedmiotowych. Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się każde świadczenie, które pracownik otrzymał w związku z faktem pozostawania w stosunku pracy z pracodawcą.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »