| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > W jakiej walucie powinno się wypłacać wynagrodzenia?

W jakiej walucie powinno się wypłacać wynagrodzenia?

Kodeks pracy nie określa, w jakiej walucie ma być wypłacane wynagrodzenie za pracę, zatem w tej kwestii zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywil­nego.

Waluta

Definicja podstawowa

Znaki pieniężne (banknoty i monety) będące środ­kiem płatniczym.

Waluta polska - znaki pieniężne (banknoty i monety) będące w kraju prawnym środkiem płatniczym, a także wycofane z obiegu, lecz podlegające wymianie.

Waluta obca - znaki pieniężne (banknoty i mone­ty) będące poza krajem prawnym środkiem płatni­czym, a także wycofane z obiegu, lecz podlegają­ce wymianie; na równi z walutami obcymi traktuje się wymienialne rozrachunkowe jednostki pienięż­ne stosowane w rozliczeniach międzynarodo­wych, w szczególności jednostkę rozrachunkową Międzynarodowego Funduszu Walutowego (SDR). Waluty wymienialne - waluty obce państw spełniają­cych wymagania art. VIII statutu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Zobacz również: Wynagrodzenie w razie przestoju

W wynagrodzeniach

Kodeks pracy nie określa, w jakiej walucie ma być wypłacane wynagrodzenie za pracę, zatem w tej kwestii zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywil­nego. Określają one, że jeżeli przedmiotem zobo­wiązania jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walu­cie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądo­we będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walu­cie obcej. Może to być jednak tylko taka waluta, której średni kurs ogłasza Narodowy Bank Polski. Jeżeli wynagrodzenie za pracę miałoby być płacone w walucie obcej, powinno to być wyraźnie zastrze­żone w umowie o pracę. Brak takiego zastrzeżenia w umowie oznacza, że pracodawca może zapłacić świadczenie za wykonaną pracę w złotych, dokonu­jąc przeliczenia według średniego kursu ogłasza­nego przez NBP lub według kursu ogłaszanego przez bank, z którego usług korzysta pracownik.

Polecamy serwis: Wynagrodzenie

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK