| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za dyżur pracowniczy

Wynagrodzenie za dyżur pracowniczy

Dyżur pracowniczy polega na pozostawaniu w gotowości do pełnienia obowiąz­ków zawodowych w określonym czasie, według ustalonego trybu. W jaki sposób zrekompensować dyżur pracowniczy?

Czym jest dyżur pracowniczy

Dyżur pracowniczy polega na pozostawaniu pra­cownika poza normalnymi godzinami w gotowo­ści do wykonywania pracy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli pracownik w czasie dyżuru nie wykonywał pracy. Czas pełnienia dyżuru nie może naruszać odpo­czynków dobowych i tygodniowych. Pracownik nie może pełnić dyżuru przez 24 godziny na dobę, ponieważ w takim przypadku zostałoby naruszo­ne jego prawo do odpoczynku dobowego. Jeżeli pracownik w danym dniu wykonywał pracę przez 8 godzin, to w danym dniu może pełnić dyżur mak­symalnie przez 5 godzin. Pozostałe 11 godzin doby pracowniczej powinno przypadać na odpoczynek dobowy.

Rekomendowany produkt: Praktyczne aspekty prawa pracy (PDF)

Wynagrodzenie za dyżur

Za czas dyżuru, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżu­ru. Jeżeli pracodawca nie ma możliwości udzielenia czasu wolnego za czas dyżuru, pracownikowi przy­sługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobiste­go zaszeregowania, określonego stawką godzino­wą lub miesięczną. Jeżeli taki składnik wynagro­dzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, pracownikowi należy się 60% wynagrodzenia.

W przypadku pracowników wynagradzanych stawką miesięczną, stawkę za 1 godzinę dyżu­ru ustala się, dzieląc płacę zasadniczą pracow­nika przez nominalny wymiar czasu pracy przy­padający do przepracowania w miesiącu wystą­pienia dyżuru.

Wynagrodzenie za czas dyżuru nie przysługuje pra­cownikom zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem pracy, bez względu na miejsce pełnie­nia dyżuru.

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK