| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za dyżur pracowniczy

Wynagrodzenie za dyżur pracowniczy

Dyżur pracowniczy polega na pozostawaniu w gotowości do pełnienia obowiąz­ków zawodowych w określonym czasie, według ustalonego trybu. W jaki sposób zrekompensować dyżur pracowniczy?

Czym jest dyżur pracowniczy

Dyżur pracowniczy polega na pozostawaniu pra­cownika poza normalnymi godzinami w gotowo­ści do wykonywania pracy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli pracownik w czasie dyżuru nie wykonywał pracy. Czas pełnienia dyżuru nie może naruszać odpo­czynków dobowych i tygodniowych. Pracownik nie może pełnić dyżuru przez 24 godziny na dobę, ponieważ w takim przypadku zostałoby naruszo­ne jego prawo do odpoczynku dobowego. Jeżeli pracownik w danym dniu wykonywał pracę przez 8 godzin, to w danym dniu może pełnić dyżur mak­symalnie przez 5 godzin. Pozostałe 11 godzin doby pracowniczej powinno przypadać na odpoczynek dobowy.

Rekomendowany produkt: Praktyczne aspekty prawa pracy (PDF)

Wynagrodzenie za dyżur

Za czas dyżuru, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżu­ru. Jeżeli pracodawca nie ma możliwości udzielenia czasu wolnego za czas dyżuru, pracownikowi przy­sługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobiste­go zaszeregowania, określonego stawką godzino­wą lub miesięczną. Jeżeli taki składnik wynagro­dzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, pracownikowi należy się 60% wynagrodzenia.

W przypadku pracowników wynagradzanych stawką miesięczną, stawkę za 1 godzinę dyżu­ru ustala się, dzieląc płacę zasadniczą pracow­nika przez nominalny wymiar czasu pracy przy­padający do przepracowania w miesiącu wystą­pienia dyżuru.

Wynagrodzenie za czas dyżuru nie przysługuje pra­cownikom zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem pracy, bez względu na miejsce pełnie­nia dyżuru.

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK