| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop za niepełny miesiąc - jak wyliczyć

Wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop za niepełny miesiąc - jak wyliczyć

Pracownik nie przepracował pełnego miesiąca. Ponadto w okresie zatrudnienia pracował w godzinach nadliczbowych. Jak wypłacić mu wynagrodzenie oraz ekwiwalent za urlop wypoczynkowy za przepracowany niepełny miesiąc?

Jak wyliczyć wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop pracownikowi, który nie przepracował pełnego miesiąca

Problem

Proszę o podanie wyliczenia wynagrodzenia pracownika zatrudnionego od 1 do 12 lipca 2015 r. ze stawką miesięczną 1900 zł. Pracownik pracował po 5 dni w tygodniu po 8 godzin. W okresie zatrudnienia miał 10 godzin nadliczbowych (z dodatkiem 50%). Jak wypłacić mu wynagrodzenie oraz ekwiwalent za urlop wypoczynkowy (w skali roku przysługuje mu 26 dni)? Pracownik nie przepracował 3 miesięcy, jak zatem należy wyliczyć mu średnie wynagrodzenie z 3 miesięcy potrzebne do wyliczeń ekwiwalentu? Czy przy liczeniu ekwiwalentu ma znaczenie dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, czy istotna jest tylko stawka miesięczna – pyta Czytelniczka z Mławy.

Zobacz: Kiedy można wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Odpowiedź

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 660,40 zł, wynagrodzenie z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych w kwocie 154,95 zł oraz 334,80 zł ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, czyli łącznie 1150,15 zł.

Wyliczenia

W celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, gdy okres pozostawania pracownika w stosunku pracy nie obejmuje pełnego miesiąca, należy miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu (w lipcu – 184 godziny) i otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin, których pracownik nie przepracował (120 godzin – od 13 do 31 lipca). Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Krok 1. Obliczamy wynagrodzenie pracownika należne za lipiec:

● 1900 zł : 184 godziny do przepracowania w lipcu – 10,33 zł (wynagrodzenie za 1 godzinę),

● 10,33 zł × 120 godzin = 1239,60 zł (wynagrodzenie za nieprzepracowane godziny w lipcu),

● 1900 zł – 1239, 60 zł = 660,40 zł (wynagrodzenie należne w lipcu).

Pracownikowi przysługuje także normalne wynagrodzenie powiększone o dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych (50%) za 10 godzin nadliczbowych.

Normalne wynagrodzenie pracownika to 1900 zł miesięcznie, czyli 10,33 zł za godzinę w lipcu. Tyle samo wynosi wynagrodzenie będące podstawą dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Redakcja poleca: Serwis Prawno-Pracowniczy

Krok 2. Obliczamy wynagrodzenie pracownika za pracę w godzinach nadliczbowych:

● 10 × 10,33 zł = 103,30 zł (normalne wynagrodzenie za 10 godzin),

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK