| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Trzynastki za 2014 r. - osoby uprawnione i wysokość świadczenia

Trzynastki za 2014 r. - osoby uprawnione i wysokość świadczenia

Trzynastka to dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłacane pracownikom jednostek sektora państwowego. Komu przysługuje prawo do trzynastki za 2014 rok? Jak ustalić wysokość świadczenia?

Trzynastki za 2014 r. – ustalanie prawa i wysokości w pytaniach i odpowiedziach

Obowiązek wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki, mają, co do zasady, jednostki sektora państwowego. Taka premia przysługuje pracownikom samorządowym, nauczycielom oświatowym i akademickim oraz pracownikom niepedagogicznym za efektywnie przepracowany rok u danego pracodawcy.

Aby prawidłowo przyznać i wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne, niezbędne jest ustalenie:

  • osób uprawnionych do trzynastki KROK 1,
  • prawa do trzynastki KROK 2,
  • wysokości trzynastki KROK 3.

Najważniejsze zasady postępowania przy ustalaniu prawa i wysokości trzynastki, będące rozwinięciem czynności wymienionych w powyższych punktach, przedstawiamy w schematach 1–3.

Produkt polecany przez redakcję: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

SCHEMAT 1.

Zadaj pytanie na FORUM

SCHEMAT 2.

SCHEMAT 3.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

Pracownica była zatrudniona w naszym urzędzie od 2006 r. W styczniu 2014 r. otrzymała wynagrodzenie za pracę w wysokości 793,52 zł. Od 16 do 22 stycznia 2014 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, a od 23 stycznia do 12 czerwca 2014 r. korzystała z urlopu wychowawczego. Z ostatnim dniem tego urlopu umowa została rozwiązana za porozumieniem stron. Czy takiej osobie powinniśmy naliczyć trzynastkę za ubiegły rok? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości?

[...]

Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

reklama

Polecamy artykuły

Autorzy:

doktor nauk prawnych, wykładowca, były pracownik Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy, specjalista z zakresu prawa pracy i wynagrodzeń specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych, praktyk z 25-letnim stażem w dziale świadczeń krótkoterminowych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Trzynastki za 2014 r. - osoby uprawnione i wysokość świadczenia. / Fot. Fotolia
Trzynastki za 2014 r. - osoby uprawnione i wysokość świadczenia. / Fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »