| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Akordowy system wynagradzania pracowników

Akordowy system wynagradzania pracowników

Stosowanie akordowego systemu wynagradzania pracowników wiąże się z koniecznością wprowadzenia norm pracy. W tym systemie rozliczenia odnoszą się do konkretnie wykonanej pracy, czyli liczby wykonanych produktów czy usług w określonej jednostce czasu.

W większości przypadków wynagrodzenie obliczane jest według przepracowanego czasu pracy. Pracodawca może stosować jednak rozliczenia odnoszące się do konkretnie wykonanej pracy – liczby wykonanych produktów czy usług w jednostce czasu. Jest to wynagrodzenie akordowe, którego stosowanie jest powiązane z koniecznością wprowadzenia norm pracy.

W akordowym systemie wynagradzania pracodawca płaci za efektywność pracy. Pracownik wykonuje zlecone czynności (zadania), przedstawiając do rozliczenia ich ilość wykonaną w określonej jednostce czasu.

Jak określić wynagrodzenie w systemie akordowym?

Normy pracy

Normy pracy stanowią miernik pracy, jej wydajności i jakości. Mają obiektywnie pozwalać na sprawiedliwą ocenę wyników pracy i wynagradzanie w zależności od nich. Akordowy system wynagradzania pracowników nie może obowiązywać bez wprowadzenia norm pracy (wyrok SN z 21 września 2001 r., I PKN 626/00, OSNP 2003/16/384, patrz: www.kikt3.inforlex.pl). Norma powinna być rozumiana jako wyliczenie czasu potrzebnego do wykonania określonej czynności lub jako ilość pracy przypadająca na jednostkę czasu przez danego pracownika.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Księgowość i Kadry cały artykuł: Akordowy system wynagradzania pracowników

W artykule w sposób szczegółowy opisano akordowy system wynagradzania pracowników. Przedstawiono wiele przykładów oraz przydatnych rad.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK