| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Akordowy system wynagradzania pracowników

Akordowy system wynagradzania pracowników

Stosowanie akordowego systemu wynagradzania pracowników wiąże się z koniecznością wprowadzenia norm pracy. W tym systemie rozliczenia odnoszą się do konkretnie wykonanej pracy, czyli liczby wykonanych produktów czy usług w określonej jednostce czasu.

W większości przypadków wynagrodzenie obliczane jest według przepracowanego czasu pracy. Pracodawca może stosować jednak rozliczenia odnoszące się do konkretnie wykonanej pracy – liczby wykonanych produktów czy usług w jednostce czasu. Jest to wynagrodzenie akordowe, którego stosowanie jest powiązane z koniecznością wprowadzenia norm pracy.

W akordowym systemie wynagradzania pracodawca płaci za efektywność pracy. Pracownik wykonuje zlecone czynności (zadania), przedstawiając do rozliczenia ich ilość wykonaną w określonej jednostce czasu.

Jak określić wynagrodzenie w systemie akordowym?

Normy pracy

Normy pracy stanowią miernik pracy, jej wydajności i jakości. Mają obiektywnie pozwalać na sprawiedliwą ocenę wyników pracy i wynagradzanie w zależności od nich. Akordowy system wynagradzania pracowników nie może obowiązywać bez wprowadzenia norm pracy (wyrok SN z 21 września 2001 r., I PKN 626/00, OSNP 2003/16/384, patrz: www.kikt3.inforlex.pl). Norma powinna być rozumiana jako wyliczenie czasu potrzebnego do wykonania określonej czynności lub jako ilość pracy przypadająca na jednostkę czasu przez danego pracownika.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Księgowość i Kadry cały artykuł: Akordowy system wynagradzania pracowników

W artykule w sposób szczegółowy opisano akordowy system wynagradzania pracowników. Przedstawiono wiele przykładów oraz przydatnych rad.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »