| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Komornicze zajęcie wynagrodzenia

Komornicze zajęcie wynagrodzenia

Kwestia możliwości dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika została szczegółowo uregulowana w Kodeksie pracy, gdyż dotyka ona nieodzownego elementu stosunku pracy - prawa do wynagrodzenia. Czy istnieje kwota wolna od potrąceń w przypadku komorniczego zajęcia wynagrodzenia? Jak zewidencjonować zajęcie wynagrodzenia przez komornika?

Potrącenia z wynagrodzenia

W przypadku potrąceń alimentacyjnych nie istnieje kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia. Jednak potrącenia takie mogą być dokonywane jedynie do wysokości trzech piątych (tj. 60%) wynagrodzenia netto. Zatem gdy pracownik otrzymuje wyłącznie minimalną pensję, wówczas kwota maksymalnego potrącenia z tytułu świadczeń alimentacyjnych od 1 stycznia 2013 r. wynosi 708,83 zł. Kwota wolna od potrąceń istnieje natomiast w przypadku, gdy należności alimentacyjne są egzekwowane z zasiłku chorobowego. W księgach rachunkowych zajęcie komornicze należy zaewidencjonować jak każde inne potrącenie z wynagrodzenia pracownika, przy czym należy je potrącić w pierwszej kolejności.

Kwoty potrąceń z wynagrodzenia

Potrąceń z wynagrodzeń dokonuje się zgodnie z art. 87–91 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.). Podstawą, od której pracodawca może dokonywać potrąceń alimentacyjnych (jak i innych potrąceń), jest kwota netto wypłaty, tj. po odliczeniu od wynagrodzenia składek na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika, składki na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Co prawda, w przepisach k.p. mowa jest jedynie o składkach na ubezpieczenia społeczne i zaliczce na podatek dochodowy od osób fizycznych, ale Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (stanowisko z 16 października 2007 r.) wyjaśniło, że przed rozpoczęciem potrąceń należy również odjąć składkę zdrowotną.

W przypadku potrącania świadczeń alimentacyjnych z wynagrodzenia nie istnieje tzw. kwota wolna od potrąceń (jak to ma miejsce w przypadku innych potrąceń, tj. niealimentacyjnych, zaliczek pieniężnych). Nie oznacza to jednak, że pracodawca może zająć całość wynagrodzenia. Kodeks pracy w art. 87 § 4 wskazuje bowiem, że potrącenia z tytułu egzekucji świadczeń alimentacyjnych nie mogą przekroczyć 3/5 (tj. 60%) wynagrodzenia.

Redakcja poleca produkt: Rewolucja w umowach zlecenie

W przypadku przymusowego potrącania świadczeń alimentacyjnych należy ponadto pamiętać, że:

  • jeśli chodzi o kolejność potrąceń, to alimenty są na pierwszym miejscu; oznacza to, że dopiero po ściągnięciu świadczeń alimentacyjnych można potrącać kolejne wierzytelności pracownika, tj. jako pierwsze potrąca się alimenty, następnie świadczenia niealimentacyjne, zaliczki pieniężne, kary pieniężne, a na końcu potrącenia tzw. dowolne;
  • w przypadku zbiegu egzekucji alimentacyjnych i niealimentacyjnych kwota potrąceń nie może przekroczyć 60% wynagrodzenia;
  • egzekucji do pełnej wysokości na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych (tj. bez 60% ograniczenia) podlegają:
  • nagrody z zakładowego funduszu nagród,
  • dodatkowe wynagrodzenie roczne (np. wypłacone trzynaste wynagrodzenie),
  • należności przysługujące pracownikowi z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej;
  • jeśli w danym miesiącu oprócz periodycznego wynagrodzenia dochodzi do wypłaty składników za okresy dłuższe niż jeden miesiąc (np. premia kwartalna, nagroda roczna), to potrąceń należy dokonać od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki;
  • świadczenia przyznane pracownikowi z ZFŚS nie podlegają ochronie przed potrąceniami i podlegają egzekucji do pełnej wysokości;
  • potrącenia z wynagrodzenia chorobowego dokonuje się jak z wynagrodzenia za pracę, tj. nie występuje kwota wolna od potrąceń, ale potrącenie nie może przekroczyć kwoty równej 3/5 wynagrodzenia netto;
  • dług pracownika zobowiązanego do płacenia alimentów wobec funduszu alimentacyjnego traktuje się na równi z zobowiązaniami alimentacyjnymi, jednak tylko do czasu wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego pracownika (tj. gdy dziecko skończy 18 lat lub 25 lat – jeśli uczy się w szkole lub szkole wyższej); wówczas pracodawca może zająć maksymalnie 50% wynagrodzenia, przy czym w tym przypadku będą już obowiązywać tzw. kwoty wolne (tj. egzekucji podlega jedynie kwota przekraczająca minimalne wynagrodzenie);
  • pracodawca nie może dokonywać potrąceń z należności przysługujących pracownikowi z tytułów, których komornik nie wskazał, dokonując zajęcia, tj. np. gdy zajęcie komornicze obejmuje wyłącznie wynagrodzenie za pracę, to nie można dokonywać potrącenia z zasiłku chorobowego (choć w praktyce zajęcie komornicze obejmuje zazwyczaj i wynagrodzenie, i zasiłek chorobowy).

Forum Kadry

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »