| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracownik może żądać wypłaty wynagrodzenia na konto, jeśli wszystkie wynagrodzenia są wypłacane w kasie zakładowej

Czy pracownik może żądać wypłaty wynagrodzenia na konto, jeśli wszystkie wynagrodzenia są wypłacane w kasie zakładowej

Zatrudniam 7 pracowników i wypłaty wynagrodzenia dokonuję do rąk pracowników. Jest to dla mnie najwygodniejsza forma wypłaty. Ostatnio jeden z pracowników podał mi numer swojego rachunku bankowego i zażądał, aby od tej pory wynagrodzenia były przelewane na jego konto, a nie płacone do ręki. Czy rzeczywiście pracownik może tego ode mnie wymagać? W naszej firmie nie obowiązuje układ zbiorowy pracy ani regulamin wynagradzania.

RADA

Nie musi Pan przychylić się do prośby pracownika. Sposób wypłaty wynagrodzenia określają przepisy Kodeksu pracy i przepisy wewnątrzzakładowe. Pracownik nie może żądać od pracodawcy dokonywania wypłaty niezgodnie z tymi przepisami. Przelewanie wynagrodzenia na konto bankowe pracownika jest dobrą wolą pracodawcy, a pracownik w żaden sposób nie może tego od niego żądać.

UZASADNIENIE

Sposób wypłacania wynagrodzenia określają przepisy Kodeksu pracy. Mogą je również określać przepisy wewnątrzzakładowe obowiązujące u danego pracodawcy, np. układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania czy też sama umowa o pracę. Jeśli pracodawca nie ma obowiązku tworzenia regulaminu wynagradzania (tj. zatrudnia mniej niż 20 osób), a jego pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy, wówczas powinien stosować w zakresie sposobu wypłaty wynagrodzeń przepisy Kodeksu pracy lub uzgodnić sposób wypłaty pensji w treści poszczególnych umów o pracę. Jeżeli z umowy o pracę nie wynika nic innego, to wypłata wynagrodzenia powinna z zasady odbywać się w formie pieniężnej, do rąk pracownika. Obowiązek ten może być spełniony również w inny sposób niż do rąk pracownika, np. przez przelew wynagrodzenia na rachunek bankowy, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy, którym są objęci pracownicy danego zakładu pracy (jeśli został zawarty dla pracowników danego zakładu pracy) albo gdy pracownik wyrazi na to zgodę na piśmie (art. 86 § 3 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Wypłata wynagrodzenia może nastąpić w inny sposób niż płatność do rąk pracownika, pod warunkiem że tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik wyrazi na to pisemną zgodę.

Nie ma Pan obowiązku tworzenia regulaminu wynagradzania, pracownicy nie są objęci również układem zbiorowym pracy (zakładowym ani ponadzakładowym). W takiej sytuacji określenie sposobu wypłaty wynagrodzenia powinna zawierać umowa o pracę. Jeśli umowa nie zawiera żadnych zapisów w tym zakresie, wówczas wypłata wynagrodzenia następuje do rąk pracownika. Decyzja dotycząca wypłaty pensji na rachunek bankowy pracownika należy w takim przypadku wyłącznie do pracodawcy, a pracownik nie ma podstaw do żądania przelewów wynagrodzenia na konto.

Jeśli nie ma przepisów wewnątrzzakładowych zobowiązujących pracodawcę do przelewania wynagrodzenia na konto bankowe pracownika, wypłata w taki sposób jest dobrą wolą pracodawcy. Pracownik mógłby domagać się przekazywania wypłaty na konto jedynie w sytuacji, gdyby przepisy zakładowe nakazywały taki sposób wypłaty. Wówczas to one stanowiłyby dla pracownika podstawę dla jego żądań.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Saveinvest Sp. z o.o.

http://www.grunttozysk.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »