REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wynagrodzenie za pracę. /fot. Fotolia
Wynagrodzenie za pracę. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy będzie płaca minimalna w Unii Europejskiej? Propozycje harmonizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę we wszystkich państwach UE nie oznaczałyby jednak wprowadzenia wynagrodzenia na tym samym poziomie.

Płaca minimalna w Polsce

Wysokość płacy minimalnej w Polsce od 1 stycznia 2014 r. wynosi 1680 zł brutto (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. i art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Nie dotyczy to osób, które po raz pierwszy podejmują pracę. Tacy pracownicy minimalne wynagrodzenie mają oznaczone zawsze na niższym poziomie. Obecnie minimalne wynagrodzenie w pierwszym roku pracy wynosi 1344 zł brutto.

Autopromocja

Określenie minimalnego wynagrodzenia za pracę

Określenie minimalnego wynagrodzenia za pracę oznacza, że pracownik wykonujący pracę na podstawie stosunku pracy na pełnym etacie nie może otrzymać wynagrodzenia niższego od ustalonego w przepisach prawa. Wysokość płacy minimalnej wpływa na wysokość należności przysługujących pracownikom oraz składek na ubezpieczenie społeczne niektórych grup ubezpieczonych.

Polecamy: Kodeks pracy 2014 z komentarzem

Płaca minimalna w całej UE

W ostatnim czasie pojawiły się propozycje wprowadzenia płacy minimalnej w całej Unii Europejskiej. Politycy nie decydują się jednak na określoną kwotę graniczną, poniżej której pracownik UE nie może otrzymać wynagrodzenia za swoją pracę. Pomysł dotyczy:

  • wdrożenia w każdym państwie zasady wynagrodzenia minimalnego lub
  • zrównania we wszystkich państwach stosunku poziomu płacy minimalnej do poziomu płacy krajowej.

Obecnie trwają prace w Niemczech nad wprowadzeniem godzinowej płacy minimalnej w wysokości 8,5 euro. Po przyjęciu zmiany przez Niemcy w UE zostanie tylko 6 państw bez ustawowo określonej płacy minimalnej - Finlandia, Szwecja, Dania, Austria, Włochy, Cypr. We wskazanych państwach minimalne wynagrodzenie ustala się każdego roku w porozumieniach zbiorowych dla poszczególnych branż.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Wynagrodzenia


Ustalenie płacy minimalnej zawsze pozostaje w związku z wysokością wynagrodzenia krajowego. Zwykle wynosi połowę mediany. Nie stosuje się natomiast średniej arytmetycznej, gdyż mogłoby to powodować zawyżanie płacy minimalnej. Można sobie wyobrazić państwo, w którym zdecydowana większość ludzi ma niskie zarobki, a jedynie nieliczni zarabiają bardzo dużo. Wówczas przy zastosowaniu średniej arytmetycznej płaca minimalna zostałaby zawyżona.

Zobacz również: Minimalne wynagrodzenie za pracę w umowach cywilnoprawnych

Ujednolicenie płacy minimalnej w całej UE oznaczałoby ustalenie stałego jej poziomu w relacji do krajowej mediany. Propozycja Parlamentu Europejskiego to 60% mediany. Ustalenie ustawowej płacy minimalnej na tym poziomie miałoby duże znaczenie dla Polski, gdyż w naszym kraju wynagrodzenie minimalne przedstawia niższą wartość. Podobna sytuacja jest w Niemczech, Irlandii czy Wielkiej Brytanii. Ustawowa płaca minimalna na poziomie wyższym niż 60% funkcjonuje jedynie we Francji.

Wprowadzenie minimalnej płacy w całej UE napotyka na swojej drodze przeszkodę w postaci braku kompetencji UE do ustalania systemów wynagrodzeń. W celu uregulowania stałego poziomu płacy minimalnej w stosunku procentowym do mediany należałoby zmienić postanowienia traktatów, a do tego wymagana jest zgoda wszystkich państw członkowskich UE.

Podstawa prawna:

Zadaj Pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Szczepienia są jedynym dostępnym sposobem ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA